Forum Ubezpieczenia Imprezy Pogoda

Piątek, 29 marca 2024. Imieniny Marka, Wiktoryny, Zenona

(Wy)nurzeni. Ekspedycja wigierska

2016-04-21 21:49:11 (ost. akt: 2016-04-22 14:10:53)

To unikalny projekt nurkowy w skali Polski. Grupa płetwonurków przez parę miesięcy będzie pracowała nad i podwodą, opracowywała dokumentację filmową i zdjęciową oraz dokonywała naukowych obserwacji w ściśle chronionych akwenach Wigierskiego Parku Narodowego (WPN).

(Wy)nurzeni. Ekspedycja wigierska
"(Wy)nurzeni. Ekspedycja wigierska" - tak, dokładnie nazywa się projekt, który wymyślili przedstawiciele suwalskiej szkoły nurkowej JagnaBlue wraz z Sudawcami, autorami bloga poświęconego Suwalszczyźnie. Podstawą pomysłu była chęć udokumentowania i przedstawienia na dużą skalę flory i fauny jezior, a także rzek Wigierskiego Parku Narodowego . Piątka pasjonatów z Suwałk postanowiła połączyć siły i wspólnie stworzyć coś wyjątkowego. W marcu 2016 roku doszło do rozmów z dyrekcją WPN, która bardzo przychylnie podeszła do projektu i wyraziła zgodę !

https://m.nurkowa.pl/2016/04/orig/czarna-1313.jpg

Wstępne ustalenia zakładają, że nurkowie przedstawią na swoich pracach dziewięć różnych jezior i trzy rzeki. Widok na rzekę Czarna Hańcza z lotu ptaka w okolicy ujścia do jeziora Wigry.

Projekt „(Wy)nurzeni. Ekspedycja wigierska” obejmuje cykl nurkowań w wodach jezior i rzek Wigierskiego Parku Narodowego objętych ochroną, będących rekonesansem walorów przyrodniczych poszczególnych akwenów i cieków wodnych. W trakcie podwodnych i nadwodnych eksploracji powstaną fotografie, film dokumentalny o nurkowaniu w jeziorach WPN, a także cykl filmów przyrodniczo-edukacyjnych. Pomysłodawcy maja zamiar zorganizować serię wystaw zdjęć oraz wydać album, pod warunkiem, że uda im się zdobyć sponsorów. Wstępne ustalenia zakładają, że nurkowie przedstawią na swoich pracach dziewięć różnych jezior i trzy rzeki leżące w granicach Parku.

https://m.nurkowa.pl/2016/04/orig/dsc02509-1310.jpg

Rzeka Czarna Hańcza posiada bardzo dobrą widoczność, głębokość dochodzi do 5 metrów. W ramach projektu odwiedzimy dwa odcinki: przed Wigrami (od Sobolewa do ujścia w Wigrach – obszar ochrony ścisłej) i za Wigrami (do Budy Ruskiej)planujemy nurkowanie sprzętowe i swobodne.

W trakcie poszukiwań sponsorów i wsparcia medialnego na 7 Targach Nurkowych "Podwodna Przygoda" w Warszawie doszło do ciekawej rozmowy organizatorów projektu z ekipą portalu Nurkowa Polska. Autor tego artykułu doskonale zna jeziora z WPN. Ba ! Blisko trzydzieści lat temu miał okazję nurkować i brać udział w ekspedycjach naukowych opisywanych zbiorników podczas badań nad ichtiofauną jezior i rzek (przed powołaniem WPN). Postanowiliśmy pokusić się o dołączenie do ekipy członka portalu Nurkowa Polska i wprowadzenie dodatkowej części badawczej do projektu. Dyrekcji spodobał się pomysł na rozszerzenie grupy nurkowej o specjalistę z dziedziny.

https://m.nurkowa.pl/2016/04/orig/img-3262-1311.jpg

https://m.nurkowa.pl/2016/04/orig/capture-20160420-160350-1309.jpg

Jedną z wielu osobliwości WPN jest j.Pietronajć. Jezioro jest najprawdopodobniej reliktem po pingo. Pingo są wzgórzami powstającymi w tundrze, wewnątrz których występują duże soczewki lodu. W wyniku wytopienia lodu z soczewki powstała misa jeziora, natomiast wał powstał z pokrywającego soczewkę materiał. W latach 2004–2006 rozwinęła się dyskusja na temat impaktowego pochodzenia jeziora (miałoby być ono zalanym wodą kraterem uderzeniowym po meteorze kamiennym). Hipoteza ta została jednak obecnie zarzucona, gdyż w przypadku uderzenia meteorytu wał wokół jeziora byłby niższy, a ściana od strony doliny Wiatrołuży nie powstałaby z powodu braku podparcia w chwili uderzenia. Pietronajć jest jeziorem dystroficznym o owalnym kształcie. Średnica wynosi około 140 m, powierzchnia – ok. 1,6 ha, głębokość maksymalna 9,9 m, widzialność mierzona krążkiem Scheciego wynosi 2,6 m.

Uzupełnimy dane dotyczące występowania raków w badanych zbiornikach oraz ocenimy skład fauny i flory. W WPN prowadzono wiele badań nad rakami. Próbowano ponownie zasiedlić J. Gałęziste rodzimym rakiem szlachetnym. Próby introdukcji w Gałęzistym nie powiodły się. Sprawdzimy, czy na pewno nie żyją tam raki szlachetne, a jeżeli tak, to spróbujemy znaleźć przyczynę. Ekipa projektu „(Wy)nurzeni. Ekspedycja wigierska” sprawdzi, czy do J.Wigry dotarł rak sygnałowy, który opanował już górny bieg rzeki Czarna Hańcza i J. Hańcza.
W skład zespołu weszli: Ewa i Łukasz Drucis oraz Emil Sieńko.Wszyscy są doświadczonymi nurkami z szkoły nurkowej JagnaBlue. Za stronę wizualną projektu będzie odpowiadał Hubert Stojanowski - fotograf, filmowiec, nurek i paralotniarz. No i nie można zapomnieć o najmłodszym członku ekipy - Miłoszu Stojanowskim. Choć ma niecałe dwanaście lat, to pasje dzieli z tatą i świetnie odnajduje się zarówno w fotografowaniu przyrody, jak i filmowaniu. Paweł Laskowski - długoletni instruktor nurkowania, uczestnik wielu badań podwodnych, ichtiolog, będzie odpowiadał za naukową część projektu.

https://m.nurkowa.pl/2016/04/orig/suchar-i-1314.jpg

Wśród odwiedzenia klejnotów limnologicznych, takich jak jezioro Białe Wigierskie, planujemy też zbadanie jeziora Suchar III lub IV.


Projekt już ruszył i będzie realizowany do października 2016 roku. Cząstkowe informacje i zapisy będzie można podziwiać na blogu Sudawców - www.sudawcy.blogspot.com oraz na stronie internetowej www.jagnablue.pl. i oczywiście portalu Nurkowa Polska.
Przedsięwzięcie objął patronatem Wigierski Park Narodowy, Portal Turystyczny Suwalszczyzna.net oraz portal suwalki.info.

https://m.nurkowa.pl/2016/04/orig/dsc4351-1307.jpg

Pierwszym małym sukcesem jest odkrycie na zdjęciach z rzeki Czarna Hańcza niepozornych, podlegających ochronie gatunkowej, stada ryb piekielnic (Alburnoides bipunctatus). Te małe niepozorne ryby, w Polsce nieliczne, są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenie wody. Występuje tylko w czystych, dobrze natlenionych rzekach. Pierwszą rzucającą się cechą u piekielnicy jest plamka o zabarwieniu pomarańczowym u nasady płetwy piersiowej. Drugą, i najbardziej rozpoznawalną cechą jest dobrze widoczna linia boczna wygięta mocno łukowato ku dołowi w postaci dwóch ciemnych linii . Trzecią taką cechą jest również mocniejsze pomarańczowe zabarwienie u nasady płetw odbytowej i brzusznej.


Organizatorzy projektu podkreślają, że jego organizacja nie byłaby możliwa bez wsparcia i życzliwości sponsorów wyprawy, których lista cały czas powiększa się:

Cels,

Leśny Rynek,

Hotel Loft 1898,


oraz sponsorów z branży nurkowej:

Hi-max (www.hi-max.pl),

Ammonite System (www.ammonitesystem.com),

Waterfall/Big Blue (www.waterfall.pl),

Bare (www.bare.pl),

No Gravity (nogravity.com.pl) ,

Mares (www.mares.com),

Optimal-bis (www.butle-nurkowe.pl),

X-Deep (www.xdeep.pl)

Safe Water (www.swa.org.pl)


O raz patronów medialnych:

nuras.info – cyfrowy miesięcznik nurkowy,

nurkowapolska.pl -portal,

diversguide.eu - portal,

divers24.pl -portal,

Podwodny Świat -gazeta


https://m.nurkowa.pl/2016/04/orig/dsc3844-1306.jpg

Niedostępne dla zwykłych turystów podwodne piękno Wigierskiego Parku Narodowego.


https://m.nurkowa.pl/2016/04/orig/wynurzeni-2-1312.jpg

Logo nurkowej wigierskiej ekspedycji (Wy)nurzeni !!!


Autor: Paweł Laskowski
Zdjęcia: Hubert i Miłosz Stojanowscy z blogu Sudawców - www.sudawcy.blogspot.com