Forum Ubezpieczenia Imprezy Pogoda

Piątek, 26 kwietnia 2024. Imieniny Marii, Marzeny, Ryszarda

Jezioro Chycina Duża

2015-02-23 21:05:10 (ost. akt: 2015-04-08 16:56:17)

Jezioro Chycina Duża jest godne polecenia mimo swoich małych rozmiarów. Co jakiś czas docieram tam, ponieważ ma swój urok, a poza sezonem wakacyjnym - wrzesień, czy początek czerwca, zdarza się, że nie ma „żywej duszy”.

Jezioro Chycina Duża
https://m.nurkowa.pl/2015/02/orig/chycina04-708.jpg

Badania stanu czystości jeziora przeprowadza Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Zielonej Górze Delegatura w Gorzowie Wlkp. Wyniki badań z 1987 i 1995 roku klasyfikowały jezioro w II klasie czystości. W roku 2000 stwierdzono znaczne pogorszenie niektórych wskaźników (wzrosła m.in. zawartość soli mineralnych), dlatego zaliczono je do III klasy czystości. Jezioro Chycina należy do jezior eutroficznych typu leszczowego.

Jezioro Chycina Duża to jeden z kilku akwenów udostępnionych do łowiectwa podwodnego przez Okręgowy PZW w Gorzowie Wielkopolskim, który posiada wyłączność dystrybuowania pozwoleń na amatorski połów ryb kuszą. Z Jeziorem Chycina Duża mam naprawdę wiele wspomnień, ponieważ spędziłem tam dwa tygodnie na obozie letnim Akademii Wychowania Fizycznego (AWF), gdzie pływaliśmy, pływaliśmy, biegaliśmy i jeszcze raz pływaliśmy. Z tego też powodu, kiedy dowiedziałem się że jezioro zostało udostępnione do łowiectwa podwodnego omijałem je szerokim łukiem. Pewnego pięknego dnia, kolega „Zając”, odwiedzając mnie stwierdził, że pokaże mi swoją super tajną miejscówkę. I tak wylądowaliśmy na przystani AWF nad jeziorem Chycina. I wiecie co? Nic się tam przez lata nie zmieniło. Mina „Zająca”, że znam „jego jezioro” lepiej, niż on sam była bezcenna.

https://m.nurkowa.pl/2015/02/orig/chycina05-709.jpg

Na wysokim zachodnim brzegu znajduje się ośrodek dydaktyczno – socjalny AWF Poznań w Chycinie.

Możliwości dojazdu nad Jezioro Chycina są dwie. Dojechać można drogą nr 137 łączącą Sulęcin z Międzyrzeczem. Na wysokości wsi Pieski trzeba skręcić na Kursko i już jesteśmy na miejscu :) Duga droga prowadzi przez Skwierzynę i stamtąd należy kierować się na Bledzew następnie na Kursko. Ta droga jest kapkę lepsza, ale też niepowalająca. Jak już dojedziecie nad Jezioro rozsądnym miejscem najbliżej wody, gdzie można zostawić auto, o ile studenci oczywiście nie zajęły wszystkich miejsc parkingowych, jest przystań AWF.

https://m.nurkowa.pl/2015/02/orig/13352r08-711.jpg

Jezioro Chycina leży dość nietypowo w poprzek zagłębienia oddzielającego północny odcinek rynny bledzewsko – kurskiej od części środkowej. Świadczy to o złożonej genezie misy jeziornej i roli lądolodu w żłobieniu dna rynny. Obecny układ izobat na planie batymetrycznym potwierdza zetknięcie się dwóch rynien.

Jezioro nie jest duże. Linia brzegowa ma około 6 kilometrów długości, a okalająca ścieżka, umożliwia spacer. Jeżeli traficie w okresie, kiedy odbywa się letni obóz, to ruch na wodzie obejmuje wiele aktywności: kajaki, wioślarze, żeglarze i inni amatorzy wody. Osobiście miałem możliwość pływania nawet na nartach wodnych :) Domyślam się, że z tego też powodu nie widziałem w lecie żadnego łowcy. Podczas, gdy jedną stronę okupuje AWF Poznań, to na przeciwległym brzegu jest plaża dla miejscowej ludności, a więc dość sporawy ruch, zwłaszcza w weekendy. Na szczęście Jezioro ma parę sprytnych zatoczek, gdzie można się ukryć przed ludźmi. Przyznam się szczerze, że najlepsze wyniki miałem właśnie tam i właśnie latem. Studenci doskonale wiedzieli, że boje trzeba omijać szerokim łukiem, więc nikt mnie nie niepokoił, poza kilkoma, miejscowymi wędkarzami, którzy z ciekawości podpłynęli sprawdzić, co to za pływadełko unosi się na wodzie. Studenci najczęściej podchodzili, gdy pakowałem się do auta (bo głównie tam zostawiałem samochód). Pytali co i gdzie trafiłem - oczywiście, o ile było o co pytać :). Nad Jeziorem są jeszcze dwa skromne pola biwakowe, gdzie można dojechać samochodem i rozbić namiot, ale dojście do wody nie jest już tak atrakcyjne, jak przy przystani AWF. Jezioro pomimo swoich małych gabarytów jest urozmaicone i każdy znajdzie coś dla siebie. Jest tam trochę trzciny, lilii wodnych w których lubią chować się liny. Pierwsze skupisko tych roślin jest widoczne od razu z parkingu po prawej stronie Jeziora. To dla Tych, co nie lubią polować na aspetto i wolą szuwarownie. Natomiast wszyscy, którzy lubią ponurkować i poleżeć pod wodą, także znajdą coś dla siebie. Całe jezioro otoczone jest lasami. Ma dość duże przewężenie w środkowej części, co dzieli je na dwa baseny. Ze względu na opisane warunki, nigdy nie spotkałem tam wielkiej fali. Widoczność pod wodą bywa kapryśna, od 2 metrów do 4 metrów (najlepsza jaką trafiłem na tym zbiorniku).

https://m.nurkowa.pl/2015/02/orig/chycina06-710.jpg

Grzybienie białe (Nymphaea alba L.), zwyczajowo nazywane także nenufarem lub lilią wodną. Od 2004 roku gatunek podlega ochronie częściowej. Ochrona prawna dotyczy roślin dziko rosnących na stanowiskach naturalnych (nie podlegają restrykcjom rośliny sadzone w stawach i oczkach wodnych).

Jego powierzchnia to 73 hektara, a największa głębokość to 17m. Spadek dna jest bardzo łagodny i monotonny. Jest jedno miejsce, które mnie zaskoczyło i które upodobały sobie spore okonie. Pisząc „spore” mam namyśli ryby o wadze powyżej 0,7 kilograma. Nota bene, jest tam ich dość pokaźna ilość, ale sami wiecie miejscówka...:) Natomiast wszystkie szczupaki, jakie spotkałem znajdywałem na głębokości do 5 metrów w podwodnej roślinności. Powierzchnia występowania roślinności podwodnej, według Wikipedii, jest około 7,2 ha. czyli jakieś 8,4% całej powierzchni wody. Jak widać, jest gdzie szukać ryb. Gdy jesteśmy już przy rybach w Jeziorze Chycina Duża to muszę przyznać - nigdy nie zdarzyło się, żebym czegoś pod wodą nie widział. Bywało parę razy, że nizałka była pusta po polowaniu, ale wyłącznie ja o tym decydowałem - no i ryby, które były szybsze ode mnie. Co do ryb, nierzadkie są: leszcze, liny, płocie, okonie i karpie. Można też podobno spotkać bolenia, sandacza i suma. Niestety, ja nigdy nie widziałem wspomnianych gatunków ryb w tym łowisku. Raz tylko trafiłem na piękne jazie i bardzo ładne wzdręgi, ale największe sztuki są wyjątkowo szybkie i cwane, dlatego widziałem tylko jak mi migały to tu, to tam. Żadnej nie udało mi się upolować, chociaż dokładałem wielu starań.
Jezioro Chycina Duża jest godne polecenia mimo swoich małych rozmiarów. Co jakiś czas docieram tam, ponieważ ma swój urok. Poza sezonem wakacyjnym, wrzesień czy początek czerwca, zdarza się, że nie spotykam „żywej duszy”, za wyjątkiem sporadycznych wędkarzy. Od pisania o Jeziorze, jego zaletach i wadach, nakręciłem się trochę i wiem, że w tym sezonie, z całą pewnością, tam zawitam wyrównać porachunki z pewnymi wzdręgami :)


Autor: Marek Cieśla

https://m.nurkowa.pl/2015/02/orig/chycina01-706.jpg

Poglądowy plan batymetryczny Jezioro Chycina Duża.


Praktyczne rady dla łowcy podwodnego:

Opis akwenu:

Jezioro Chycina Duża położone jest na terenie powiatu międzyrzeckiego, w gminie Bledzew, przy drodze Bledzew – Goruńsko – Kursko. Z Jeziorem bezpośrednio sąsiaduje wieś Chycina, położona na wzniesieniach jego południowo-zachodniego brzegu. U podnóża wysokiej skarpy znajduje się małe miejscowe kąpielisko. Duża plaża z przystaniami usytuowana jest na brzegu zachodnim. Poznańska Akademia Wychowania Fizycznego ma tutaj ośrodek szkoleniowy dla swoich studentów. Jezioro otoczone jest lasami. Jego linia brzegowa jest urozmaicona, a silne przewężenie w środkowej części dzieli je na dwa baseny. Oba posiadają własne, centralnie umiejscowione głęboczki. Głównym dopływem do akwenu jest Struga Jeziorna, przepływająca przez Jezioro i umożliwiająca kajakarzom wędrówki nad odległe o 800 m Jezioro Długie i do dalej leżącego Kurska. Drugi niewielki dopływ pochodzi z małego jeziorka po drugiej stronie drogi. Odpływ z Jeziora jest szeroki i głęboki, pozwala swobodnie dostać się nad wody Zalewu Bledzewskiego – zbiornika zaporowego na rzece Obrze. Działa tu elektrownia wodna. Jezioro Chycina klasyfikuje się w III klasie czystości (rok badania 2000, WIOŚ Zielona Góra )

https://m.nurkowa.pl/2015/02/orig/chycina00-705.jpg

Dane morfometryczne jeziora Chycina Duża:

Głębokość maksymalna - 17,1 m
Głębokość średnia - 8,5 m
Wysokości położenia – 41 m n.p.m.
Powierzchnia jeziora – 73 ha
Maksymalna długość jeziora – 1730 m
Maksymalna szerokość jeziora – 730 m
Długość linii brzegowej jeziora – 5950 m
Powierzchnia zlewni całkowitej – 121,4 km2

Uprawniony do rybactwa:

Okręgowy Polski Związek Wędkarski w Gorzowie Wielkopolskim

Strona internetowa Okręgu PZW Gorzów Wielkopolski

Opłaty:


• Opłata okresowa 1 - dniowa na wszystkie wody PZW GW – 75.00 zł
• Opłata okresowa 7 - dniowa na wszystkie wody PZW GW – 205,00 zł
• Opłata okresowa 14 - dniowa na wszystkie wody PZW GW – 355,00 zł
• Opłata roczna na łowiectwo podwodne na jedno łowisko PZW GW – 355,00 zł
• Opłata roczna na łowiectwo podwodne na wszystkie łowiska PZW GW – 805,00 zł

Regulamin łowiska:

REGULAMIN AMATORSKIEGO POŁOWU RYB KUSZĄ NA TERENIE DZIAŁANIA PZW OKRĘG W GORZOWIE WIELKOPOLSKI (pdf)

Rejestr połowów: - Tak

Na koniec portal Nurkowa Polska prezentuje podwodne widoki w Jeziorze Chycina Duża, korzystając z filmu nakręconego przez kolegów z Klubu Nurkowego Nautica Poznań w lipcu 2014 roku.