Forum Ubezpieczenia Imprezy Pogoda

Wtorek, 19 marca 2024. Imieniny Aleksandryny, Józefa, Nicety

Przygotowanie do dynamicznych nurkowań na wstrzymanym oddechu

2016-02-12 12:54:27 (ost. akt: 2016-03-30 11:50:09)

Nurkowania na wstrzymanym oddechu, łączące się z pokonywaniem dystansu (dynamiki we freedivingu lub polowaniach indiańskich w łowiectwie podwodnym), wiążą się z wykonywaniem pod wodą znacznego wysiłku.

Przygotowanie do dynamicznych nurkowań na wstrzymanym oddechu
W tego typu nurkowaniach wymagane jest szczególnie restrykcyjne podejście do kwestii hiperwentylacji. Każda hiperwentylacja podczas dynamicznych nurkowań na wstrzymanym oddechu wiąże się bowiem z wysokim ryzykiem utraty przytomności pod wodą (tzw. blackoutu). Ponadto, podczas nurkowań tego typu hiperwentylacja odsuwa skurcze przepony „na później”, lecz są one od razu bardzo silne i zdecydowanie mocniejsze, niż skurcze powstające po wentylacji polegającej na całkowicie naturalnym rytmie oddechowym.

Artykuł opisuje, a film obrazuje ogólną metodę przygotowania się do dynamiki we freedivingu. Oczywiście, każdy z czasem może wypracować własną metodę, ponieważ nurkowanie na wstrzymanym oddechu jest sportem indywidualnym. Umiejętności te zwiększa regularny trening.

Przygotowanie

W trakcie przygotowania trzeba być zrelaksowanym, wyłączyć się od codziennych problemów, rozluźnić mięsnie i nie wykonywać zbędnych ruchów, które przyczyniają się do zwiększonego zużycia tlenu. Nie rozmawiać i nie rozpraszać się.
Wspomniałem o tym na początku, lecz powtórzę jeszcze raz: oddychając podczas przygotowywania się do dynamiki nie wolno stosować hiperwentylacji! Hiperwentylacja sztucznie obniża poziom dwutlenku węgla w mózgu, co opóźnia rozpoznawanie symptomów niedotlenienia i może prowadzić do utraty przytomności pod wodą lub w trakcie wynurzania.
Podczas przygotowania do dynamiki ważne jest, aby nie zaburzać normalnego rytmu oddychania. Należy oddychać spokojnie, normalnym tempem tak, aby uspokoić oddech po poprzednim wysiłku. Nie należy myśleć o oddychaniu. Trzeba się oddać myślom o czymś przyjemnym lub po prostu zainteresować się czymś na basenie, np. obserwowaniem innych ludzi.

https://m.nurkowa.pl/2016/02/orig/gopr1044-crop-1127.jpg

Gdy poczujemy się już zrelaksowani i wypoczęci należy wykonać:
• maksymalny, poparty przeponą, wydech (ma to na celu usunięcie „starego” powietrza z dużą ilością dwutlenku węgla z pełnej objętości płuc);
• następnie maksymalny wdech (od przepony poprzez klatkę piersiową aż po przełyk).
Aby zwiększyć ilość powietrza w płucach powyżej ich maksymalnej, normalnej pojemności można użyć techniki „pakowania" do płuc (przy pomocy policzków). Stosowanie tej techniki wiąże się jednak z powstaniem dyskomfortu w obrębie klatki piersiowej u osób niewytrenowanych. Ponadto, technika ta jest określana jako ryzykowna dla zdrowia płuc. Dlatego jeżeli chcecie „pakować" to róbcie to na własną odpowiedzialność i delikatnie (z ograniczoną liczbą „packów”).

Bezpieczeństwo – podstawowe zasady


• Nigdy nie trenujcie pokonywania większych dystansów pod wodą bez asekuracji !;
Oddychając podczas przygotowywania się do zanurzenia nie stosujcie hiperwentylacji! Hiperwentylacja sztucznie obniża poziom dwutlenku węgla w mózgu, co opóźnia rozpoznawanie symptomów niedotlenienia i może prowadzić do utraty przytomności pod woda;
• Nie nurkujcie gdy jesteście pod wpływem/po spożyciu alkoholu!;ch
• Nie nurkujcie gdy jesteście przeziębieni i macie niedrożne trąbki Eustahiusza. Freediving lub Spearfishing w takim stanie grozi poważną kontuzją ucha (barotrauma wsteczna ucha środkowego), a nawet kalectwem (uszkodzenie błędnika).




Autor: Piotr Gruszeczka

Piotr „Bruner” Gruszeczka to propagatora łowiectwa podwodnego w Polsce, freediver, podwodny filmowiec i działacz na rzecz ochrony wodnego środowiska. Łowiectwo podwodne - w zgodzie z przepisami