Forum Ubezpieczenia Imprezy Pogoda

Niedziela, 3 marca 2024. Imieniny Kingi, Maryna, Tycjana

Podwodne lusterko

2014-07-27 21:29:45 (ost. akt: 2014-07-31 10:35:46)

Stała obserwacja pary lub partnera płynącego za nami, wystarczy delikatne uniesienie dłoni i bez wysiłku kontrolujemy przestrzeń za nami – zarówno w poziomie jak i w pionie. Natychmiast zobaczymy nienaturalne zachowanie czy sygnał dany latarką.

Podwodne lusterko
Ponieważ uniesienie dłoni jest czynnością niezwykle charakterystyczną, płynąca za nami para/partner, widząc to, może za pomocą dłoni lub latarki pokazać znak ‚ok’. Wypukła konstrukcja lusterka powoduje, że bez uciążliwego obracania się szybko zobaczymy co dzieje się za nami, a wykonując niewielkie ruchy dłonią – również z boku, nad i pod nami. Znacząco zwiększa się przez to częstotliwość kontaktu i dzięki temu bezpieczeństwo zespołu pod wodą.

https://m.nurkowa.pl/2014/07/orig/lusterko2-114.jpg

Kontrola sprzętu pod wodą, unosząc rękę sprawdzamy ułożenie węży, czy nic się nie zaplątało i czy wyciek gazu, który właśnie zasygnalizował nam partner, rzeczywiście jest niegroźny :-)

Poszukiwanie łodzi bez męczącego zadzierania głowy pod wodą. Ustawiając odpowiednio dłoń widzimy powierzchnie wody przed nami i płyniemy pod wodą, czekając aż pojawi się zarys kadłuba łodzi. Tak, szyja już boli.

Płynąc na plecach, np. wracając do pontonu po powierzchni, możemy bezproblemowo kontrolować kierunek, nie nadłożymy już drogi mijając cel znajdujący się 50m z boku.

Wskakując do wody tyłem, możemy upewnić się czy na pewno będzie to bezpieczne, czy nikt nagle nie pojawił się za nami.

Zalety lusterka docenią nurkowie nurkujący głębiej. W przypadku wycieku gazu na dużych głębokościach czas wykonania V-drilla jest sprawa decydująca o zdrowiu lub życiu. Z lustrem sprawa jest banalna – każdy wyciek przy butlach czy manifoldzie zlokalizujemy natychmiast. Po prostu widać skąd wycieka gaz i który zawór zamknąć. Nie wykonujemy pełnego v-drilla.