wtorek, 6 lipca 2021 18:01
piątek, 12 lutego 2021 20:44
„Policz z nami raki” to pierwszy Ogólnopolski Podwodny Projekt Ekologiczny skierowany do środowiska płetwonurków, freediverów i łowców podwodnych. Obywatelski ruch podwodniaków, który ma na celu wykorzystania możliwości obserwacji, fotografii podwodnej i filmowania przez nurkujących w celu stworzenia aktualnej mapy rozmieszczenia poszczególnych gatunków raków w wodach Polski.
poniedziałek, 21 grudnia 2020 19:22
Co roku, w okolicach Świąt Bożego Narodzenia, media publikują relacje oraz wypowiedzi pseudo „ekologów”, propagujących uwolnienie karpi kupionych w sklepie. Wypuszczanie do jeziora, rzeki lub innych zbiorników ryb, zakupionych w sklepie, to najczęściej jest skazywanie tych zwierząt na długą i powolną śmierć, a zarazem sprowadzanie zagrożenia dla środowiska naturalnego oraz za jednym zamachem łamanie prawa.
środa, 5 czerwca 2019 12:26
Powstaje niecodzienny pomysł - zadbania o nasze rzeki i zwrócenie uwagi na ich piękno, historyczną rolę w powstawaniu nadbrzeżnych miast i osiedli, oraz możliwość uprawiania wszelakiej aktywności – pieszej, rowerowej, kajakowej a nawet nurkowej. Powstaje unikalny projekt „Święto Łyny”.
wtorek, 20 listopada 2018 18:57
Wiele z nas miało te niewątpliwa przyjemność natknąć się podczas nurkowania na zardzewiały niewybuch lub niewypał. W czasach powojennych, wrzucenie śmiercionośnych przedmiotów do wody, było najszybszym i najprostszym sposobem na pozbycie się problemu. Ta zardzewiała śmierć leży nadal na dnie naszych jezior i rzek. I nadal czeka na…
niedziela, 22 kwietnia 2018 11:42
Biebrza, to rzeka, od wieków mało zmieniona. To wyjątkowe miejsce do nurkowania w skali Polski i Europy. Kolega Mirosław Kobeszko, zwraca się do społeczności polskich płetwonurków, na łamach portalu Nurkowa Polska, o pomoc w projekcie podwodnej inwentaryzacji rzeki Biebrzy.
niedziela, 15 kwietnia 2018 17:15
Każdy doświadczony płetwonurek wie, dlaczego wiosną, po zejściu lodu z jezior, woda zamienia się w brunatnożółtą breję. Nagle i nie odwołalnie, czyniąc wiosenne nurki mało przyjemnymi. Odpowiedzialne są za to, małe, jednokomórkowe glony – okrzemki.
poniedziałek, 26 lutego 2018 14:26
Rak sygnałowy - intruz z Ameryki Północnej, gatunek inwazyjny w Europie, który rozpoczął cichy pochód w krajowych wodach. Wiedzą już o tym zjawisku płetwonurkowie i zwracają uwagę na ten problem: naukowcom, urzędnikom i wszystkim miłośnikom podwodnej polskiej przyrody.
czwartek, 8 czerwca 2017 09:41
Zatoka Gdańska to nie tylko nurkowania wrakowe. Kolega Rafał Dadej z Trójmiasta, postanowił przybliżyć na łamach portalu Nurkowa Polska, ciekawe miejsce nurkowe na Morzu Bałtyckim. Wystarczy odwiedzić Gdynię-Orłowo i odkryć podwodne kamienne progi zwane też "Orłowską rafą".
niedziela, 2 kwietnia 2017 11:30
Rzeka Pisa płynie ostatnio leniwie i zaczyna powoli „łapać oddech”. Czyni to wyjątkowo mozolnie. Jednym ze sposobów niesienia pomocy rzece stały się akcje sprzątania jej dna, które przyczyniają się wydobycia najróżniejszych, cywilizacyjnych odpadów. Pierwsza akcja została zainicjowana pięć lat temu przez płetwonurków ze Szkoły Nurkowania „Mazury Diving” oraz zapalonego wędkarza Dawida Listowskiego.
wtorek, 7 lutego 2017 13:18
Projekt (Wy)nurzeni. Unikalne przedsięwzięcie z udziałem polskich płetwonurków polegające na podwodnych badaniach i tworzeniu dokumentacji filmowo – zdjęciowej kilkunastu akwenów Wigierskiego Parku Narodowego (WPN). Ekipa projektu (Wy)nurzeni, w niespełna kilka miesięcy, dokonała odkrycia występowania w wodach parku dwóch chronionych gatunków ryb.
sobota, 14 listopada 2015 15:14
Przez lata w środowisku płetwonurków i wędkarzy rzeka Biebrza kojarzyła się z wąsatym podwodnym królem - sumem pospolitym - największą słodkowodną rybą Europy. Niestety, to już jest tylko „śpiew przeszłości”.
piątek, 16 października 2015 12:34
piątek, 16 października 2015 10:28
Brzegi Pogorii 4 w rejonie od parkingu przy Wojkowicach, aż do kempingów motorowodniaków były bardzo oblegane w sezonie 2015 przez mieszkańców okolicznych miejscowości. Po sezonie okazało się, że plaża, która jest wejściem nad piękne jezioro i wizytówką naszego regionu, to krótko mówiąc katastrofa ekologiczna...
wtorek, 8 września 2015 21:38
To historia największych, rodzimych skorupiaków, które zostały wyparte ze swojego domu przez przybyszy z zagranicy. Sytuacja raków w rezerwacie Jeziorze Hańcza jest typowa dla polskich zbiorników śródlądowych i pokazuje wpływ człowieka na ekosystem, w który zaczyna bezmyślnie ingerować.