Forum Ubezpieczenia Imprezy Pogoda

Poniedziałek, 22 lipca 2024. Imieniny Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

V Akcja sprzątania dna Pisy 2017

2017-04-02 11:30:12 (ost. akt: 2019-10-08 12:53:18)

Rzeka Pisa płynie ostatnio leniwie i zaczyna powoli „łapać oddech”. Czyni to wyjątkowo mozolnie. Jednym ze sposobów niesienia pomocy rzece stały się akcje sprzątania jej dna, które przyczyniają się wydobycia najróżniejszych, cywilizacyjnych odpadów. Pierwsza akcja została zainicjowana pięć lat temu przez płetwonurków ze Szkoły Nurkowania „Mazury Diving” oraz zapalonego wędkarza Dawida Listowskiego.

V Akcja sprzątania dna Pisy 2017
1 kwietnia 2017 roku, po raz piąty, odbyła się impreza związana ze sprzątaniem dna Pisy. W tym roku dzięki dużemu zainteresowaniu osób i instytucji powiększono teren sprzątania. Obszar działania obejmował od wylotu rzeki z jeziora Roś, aż za kładkę dla pieszych w centrum miasta, czyli blisko 2.5 kilometra. Teren sprzątania podzielono miedzy nurkujących, jednostki pływające i zastępy ludzi pracujących na brzegu i na łodziach. Pisa jest rzeką trudną, zwłaszcza w tym roku gdy poziom wody i nurt rzeki był duży . Do sprawnej pracy pod wodą potrzebne są spore umiejętności. Zimna płynąca woda bardzo utrudnia nieograniczony ruch. Zdecydowana większość uczestników ciężko pracowała nad wodą. Wśród śmieci gro „zdobyczy” stanowiły stare opony,koszy, nie brakowało też butelek i słoików oraz przerdzewiałego żelastwa,akumulatorów. Znaleziono też kilka starach butelek po piwie i mocnym alkoholu. Wśród „skarbów” wyławianych z dna najwięcej było opon i o dziwo rowerów. Właśnie „kolarzówka” wydobyta z dna rzeki przez Jakuba Sobolewskiego z MOPR Giżycko zwyciężyła w konkursie na „Najciekawsze znalezisko”. Był też niewypał, ale nim zajęli się saperzy. Dzięki sprzątaniu, rzeka Pisa stała się jeszcze bardziej „uboższa” o dwa duże kontenery śmieci. Na przestrzeni pięciu lat miłośnicy czystej rzeki wydobyli parę ton odpadów. Niestety, obrazuje to skalę problemu i nadal wzywa do mobilizacja dobrych ludzi.

https://m.nurkowa.pl/2017/04/orig/pi-v-01-1507.jpg

Tak wielka liczba uczestników i przede wszystkim 21 płetwonurków z kilku klubów regionu pozwoliła na oczyszczenie dna na całym odcinku miejskim od wylotu Pisy z jeziora Roś, aż do zakładu "Sklejki".

https://m.nurkowa.pl/2017/04/orig/pi-v-02-1509.jpg

Kolega Piotr Przystawik płetwonurek z kilkudziesięcioletni doświadczeniem, instruktor nurkowania, hydrobiolog, pięć lat temu były w spół pomysłodawcą społecznej akcji czyszczenia rzeki Pisy.

https://m.nurkowa.pl/2017/04/orig/pi-v-03-1508.jpg

Do końca lat siedemdziesiątych Pisa była bajkowa. Z mostów w Piszu można było podziwiać jej krystaliczne wody. Każdy najdrobniejszy kamyk leżąc w głębokim dołku na dnie był dostrzegalny niezależnie od pory roku. No i ryby, setki ryb… W przypadku stad uklei w sezonie letnim były to, bez mała, miliony ryb. Najpiękniejsze okazy to kilku kilogramowe czerwcowe klenie i dochodzące do metrowej długości bolenie o torpedowych kształtach. Takie widoki podziwiałem przechodząc jednym z mostów nad rzeką. Godzinami wgapiałem się w „akwarium na świeżym powietrzu”. Opowieści o pięknie i cudach rzeki z tamtych lat można ciągnąć godzinami. Tamtą rzekę zabiły surowe ścieki wypuszczane z mleczarni i rzeźni oraz eutrofizacja Jeziora Roś - krótko mówiąc - człowiek.

https://m.nurkowa.pl/2017/04/orig/pi-v-04-1510.jpg

Zniecierpliwieni mali obrońcy natury ponaglali starszych w do czyszczeniu dna rzeki Pisy !!!

https://m.nurkowa.pl/2017/04/orig/pi-v-05-1512.jpg

Do akcji, od samego początku, włączyło się wielu lokalnych miłośników przyrody, którzy poświecili swój czas i sprzęt. Siłami pasjonatów nurkowania, wędkarzy, strażaków, ratowników wodnych i rybaków, tylko z okolic mostu kolejowego, wydobyto ponownie setki kilogramów śmieci. To pokazało skalę problemu i nadało sens organizowaniu kolejnych akcji.

https://m.nurkowa.pl/2017/04/orig/pi-v-06-1513.jpg

Piąta akcja, to po raz kolejny tona wydobytych śmieci. Cieszy, że coraz więcej klubów nurkowych z regionu bierze udział w tej akcji. Widać, że nie tylko nam zależy, by rzeki na Mazurach, jak nasza Pisa były coraz czystsze. Tu kawał dobrej roboty zrobiły Szkoła Nurkowania „Mazury Diving” i Mazurskie MOPR - powiedział Dawid Listowski, prezes Koła PZW „Roś” w Piszu, inicjator akcji.

https://m.nurkowa.pl/2017/04/orig/pi-v-07-1514.jpg

Koledzy z giżyckiego klubu płetwonurków "Płetwal", tydzień temu w podobnej akcji nurkowie wyłowili śmieci z Kanału Łuczańskiego w Giżycku. W wczoraj pracowali kolejny raz w Piszu. Wiosenne sprzątanie rzek i kanałów przez lokalnych płetwonurków to dodatkowy element przygotowań do sezonu żeglarskiego na Mazurach.

https://m.nurkowa.pl/2017/04/orig/pi-v-08-1515.jpg

Podsumowanie "bombowej akcji" sprzątania dna rzeki Pisy było zrobione z rozmachem i pokazało wielkość tego obywatelskiego zrywu.Oprócz wydobytych śmieci, sukcesem organizatorów imprezy jest integracja wielu ludzi i organizacji w zmaganiach o przywrócenie naturalnego stanu rzeki. Akcja miała na celu podniesienie świadomości w obszarze ochrony środowiska. Jestem przekonany, że to się udało. Pracowali wodniacy, wędkarze, strażacy ochotnicy, żeglarze, płetwonurkowie z wielu klubów, kajakarze oraz właściciel prywatnych posesji nad rzeką i całą pewnością żaden z nich nie wrzuci już nigdy śmieci do wody.

https://m.nurkowa.pl/2017/04/orig/pi-v-09-001-1516.jpg

To już kolejna pamiątka w archiwum portalu Nurkowa Polska.

Lista organizatorów, uczestników i sponsorów jest długa. Na stronie „Tygodnika Piskiego” w relacji z imprezy zamieszczono pełną listę organizatorów i uczestników.
Portal Nurkowa Polska mocno wspiera wszystkie inicjatywy mające na celu ochronę polskiego, wodnego środowiska naturalnego oraz upowszechniania wiedzy o nim.

Autor tekstu i zdjęć : Paweł Laskowski

Na Warmii i Mazurach od wielu lat odbywa się kilkanaście akcji o podobnym charakterze. Wspomnę tylko o sprzątaniu rzeki Krutyni, czy jezior w Olecku, Gołdapi i Giżycku. W skali kraju sprzątań podwodnego świata jest kilkadziesiąt i z roku na rok ich liczba rośnie.
Piszcie do Nas, a portal Nurkowa Polska będzie wszystkie, proekologiczne akcje reklamował i zamieszczał relacje z ich przebiegu.