Forum Ubezpieczenia Imprezy Pogoda

środa, 22 maja 2024. Imieniny Emila, Neleny, Romy

Kusza dla rozpoczynających przygodę z podwodnymi łowami.

2015-01-18 19:26:02 (ost. akt: 2015-03-23 18:50:18)

Jaką kuszę należy sobie sprawić, aby zacząć polowania w polskich zbiornikach śródlądowych ? Pytanie jest proste i jednocześnie złożone. Odpowiedź można zawrzeć już w kilku słowach: kusza powinna być niezawodna, nieskomplikowana i niedroga.

Kusza dla rozpoczynających przygodę z podwodnymi łowami.
Artykuł kierowany jest do początkującego łowcy, czyli polującego bez sprzętu przedłużającego przebywanie pod wodą, posiadającego uprawnienia w postaci karty łowiectwa podwodnego i opłaconego zezwolenia na połów ryb w danym akwenie. Nie powinienem wspominać podstawowych zasad (warunków) łowiectwa podwodnego, ponieważ każdy, inny sposób łowienia ryb jest kłusownictwem, czyli „złodziejstwem”. Jest to sprawa absolutnie oczywista ! Łowca to osoba, która będzie początkowo polowała na granicy szuwarów (tzw. trzcinek) i z rzadka będzie wybierała się w stronę otwartej wody. Maksymalnie będzie nurkowała do głębokość 3-4 metrów. Jego potencjalna zdobycz to ryby pływające lub ukrywające się w podwodnej roślinności, a także w strefie roślin przybrzeżnych. Będzie lustrował uważnie podwodne przeszkody w postaci zatopionych, zwalonych drzew, pomostów oraz innych konstrukcji i ich pozostałości na dnie.

Łowca jest najważniejszym elementem w podwodnych polowaniach, a przede wszystkim jego predyspozycje łowieckie określane mianem instynktu łowieckiego. W ujawnieniu się tej cechy osobniczej i skuteczności podwodnego łowcy pomagają, doświadczenie, umiejętności pływackie, "bezdechowe" oraz kondycja. Sprzęt do łowiectwa i sama kusza, którą dysponujemy jest sprawą drugorzędną.
Klasa sprzętu może być istotna, wyłącznie gdy mamy do czynienia z osobami o porównywalnych umiejętnościach łowieckich, na przykład na zawodach w łowiectwie podwodnym lub w specyficznym akwenie (rzeka, morza z dobrą widocznością). Zaawansowani łowcy posiadają w swoim arsenale po kilka kusz. Kupują je w zależności od charakteru łowisk na których polują, czyli biorą po uwagę przezroczystość wody, miejsce w toni, roślinność. Na wybór kuszy wpływa również przewidywane przeznaczenie, tj. gatunki i wielkość ryb, których polowaniem jest zainteresowany łowca, a także prąd wody oraz własne preferencje wynikające z techniki łowów.

https://m.nurkowa.pl/2015/01/orig/gopr6590-crop1-619.jpg

Kusza pneumatyczna ma nie mniejsze grono użytkowników w porównaniu z fanami kuszy o naciągu gumowy.

Pierwsza kusza musi być w miarę uniwersalna, nieskomplikowana w obsłudze i konserwacji, łatwa i bezpieczna w ładowaniu i nie powinna być kosztowną inwestycją. Takim założeniom odpowiada kusza o naciągu gumowym. Potocznie zwana jest „gumówką”, która w porównaniu z kuszami pneumatycznymi jest o wiele prostszym urządzeniem, a co za tym idzie tańszym i łatwiejszym w użytkowaniu. Przy wyborze pierwszej gumówki ważna jest jej wielkość. Najbardziej uniwersalne do naszych jezior są kusze o długości łoża: 60-75 cm. Nie należy mylić z długością całkowitą, która jest zdecydowanie większa. Osobiście skłaniałbym się do wyboru modelu o długości 75 centymetrów. Zapewnia ona większa siłę przebicia i skuteczny zasięg strzały. Okupione jest to mniejszą manewrowością kuszy w trzcinach i roślinności podwodnej w porównaniu z modelem o długości łoża 60 cm.

https://m.nurkowa.pl/2015/01/orig/mondialcomp-crop11-617.jpg

Liczba 75 to nie długość kuszy w centymetrach, a długość łożą kuszy. W przypadku modelu Beuchat Mundial Competition 75 całkowita długość kuszy to 115 centymetrów.

Standardowo kusze są zaopatrzone w pojedynczy naciąg. Podczas zakupu kuszy musimy zwrócić uwagę na możliwość ewentualnej rozbudowy o drugi, dodatkowy naciąg. Guma musi mieć średnicę 16 - 18 mm. Jest to optymalna średnica do tej klasy kuszy. W naszych rodzimych wodach polecany jest czarny silikon („czarna guma ”). Strzała w kuszach jest stalowa, najczęściej ma średnicę 6,5 mm i jest zakończona pojedynczym grotem z zapadką. Musi także posiadać dwa wcięcia do zakładania jednocześnie dwóch naciągów na strzałę.
Kusza gumowa jest łatwiejsza do ładowania dla niewprawnego łowcy. Strzała podczas ładowania jest początkowo mocowana i unieruchamiana w urządzeniu spustowym. W trakcie załadunku strzała jest skierowana w przeciwnym kierunku do łowcy.
Takie rozwiązanie jest bezpieczniejsze od kuszy pneumatycznej i nie wymaga dodatkowego rekwizytu do ładownia kuszy, który musimy zabrać pod wodę. Ważnym elementem jest mechanizm blokady spustu załadowanej kuszy. Powinniśmy stosować blokadę zawsze, gdy nie polujemy (np. gdy przepływamy na nowe łowisko). Zabezpieczenie powinno się łatwo włączać i wyłączać, jednym palcem ręki uzbrojonej w rękawiczkę, która trzymamy za rękojeść kuszy. Pamiętajmy o ładowaniu kuszy wyłącznie pod powierzchnią wodą !!!!
W przyszłości warto rozważyć montaż kołowrotka do kuszy z zapasem linki. Zwiększy to szanse na upolowanie ryby sporych rozmiarów i znacznie zredukuje możliwość zerwania się ryby ze strzały. Zamocowanie kołowrotka zalecam jednak po „lekkim otrzaskaniu się” z własną kuszą.
Kupując kuszę nie można iść na skróty nabywając model nieznany firmy z najniższej półki cenowej. Dobra kusza będzie służyć nam lata. Inwestując w bubel wyrzucamy pieniądze. Najlepiej rozejrzeć się za kuszą rozpoznawalnej firmy, która specjalizuje się w łowiectwie podwodnym. Wybierajmy model do którego, nawet za parę lat, dokupimy zapasową część lub gumy. Ważne jest, by sklep znajdował się w kraju, gdyż wtedy łatwiej dokonamy zwrotu lub reklamacji. W ostatnich latach z „kusz na początek”, w przedziale cenowym 250- 300 zł., były polecane dwa modele. Najczęściej kupowano kusze Beuchat Mundial Competition 75 cm oraz Omer Cayman 2000 G.I. 75 cm.

https://m.nurkowa.pl/2015/01/orig/1212-621.jpg

Jeden z typów na pierwsza kuszę dla łowcy podwodnego - kusza Beuchat Mundial Competition 75

Jako dodatkowy materiał na temat kusz o naciągu gumowym zamieszczamy film kolegi Piotra „Brunera” Gruszeczki, propagatora łowiectwa podwodnego w Polsce, podwodnego filmowca i działacza na rzecz ochrony wodnego środowiska. Film prezentuje informacje na temat budowy kusz o naciągu gumowym oraz ich obsługi.Zachęcam do zerknięcia na stronę Portalu Łowiectwa Podwodnego: spearfishing.pl, który jest „kopalnią” dodatkowej, fachowej wiedzy na temat kusz i łowiectwa podwodnego. Portal skupia miłośników nurkowania na bezdechu oraz podwodnych łowców. Informacje na temat kusz zamieszczane są na forum portalu w dziale kusze: FORUM,KUSZE