Forum Ubezpieczenia Imprezy Pogoda

Piątek, 29 września 2023. Imieniny Michaliny, Michała, Rafała

Relacja z konferencji Baltictech 2015

2015-11-25 12:03:49 (ost. akt: 2016-03-30 11:54:03)

W tym roku, polski świat nurkowy był świadkiem wielkiego wydarzenia. Była nią VII konferencja nurkowa Baltictech 2015 w Gdyni, która odbywa się co 2 lata, naprzemiennie z Konferencją Eurotek w Wielkiej Brytanii. Nie ulega wątpliwości, że polska impreza wyrasta na jedną z największych konferencji nurkowych na świecie. W tym roku, również Portal Nurkowa Polska zawitał na Baltictech 2015.

Relacja z konferencji Baltictech 2015

Baltictech 2015

Pierwsza edycja Baltictech odbyła się w 2007 roku. Od początku na konferencji goszczą osobowości nurkowego świata z kraju i zagranicy. Z edycji na edycję rośnie ilość wykładów i uczestników. Tegoroczna rozpoczęła się od wykładu Philla Shorta na temat 5 – letniego projektu dotyczącego niezwykłego znaleziska, jakim jest spoczywający w okolicy Antykithiry wrak „Titanica antycznego świata”.

Równolegle, Filip Długosz i Paweł Myśliński zaprezentowali zimnowojenną Kopalnię Uranu Podgórze, i tak już było przez dwa dni. W jednym czasie odbywały się zazwyczaj trzy prelekcje. Wystąpienia różniły się tematycznie, tym samym wybór powodował wielki dylemat uczestników. Szerokie kontakty organizatorów umożliwiły udział niezwykłych prelegentów. Mieliśmy sposobność spotkania i usłyszenia ludzi reprezentujących najwyższy poziom wiedzy i doświadczenia, od których można się dowiedzieć o wielu tajemnicach i nowościach podwodnego świata.

Konferencja była ucztą dla miłośników nurkowań na wrakach i w podziemnych przestrzeniach zamkniętych, którzy korzystają z zawansowanych technik nurkowych. Nie zabrakło także innych tematów - związanych z medycyną nurkową, bezpieczeństwem i wypadkami naukowymi, ekologią morską i techniką nurkową. Kady mógł znaleźć ciekawy wykład dla siebie, niezależnie od poziomu posiadanej wiedzy.

https://m.nurkowa.pl/2015/11/orig/wam-5292-1064.jpg

Warszawska firma „Technika Podwodna” to historia polskiego nurkowania technicznego. Dzięki nim do Polski trafiły legendarne automaty „Apeks” i pierwszy sprzęt w konfiguracji DIR, łącznie z pierwszym latarkami typu HID. Jeden z jej właścicieli, kolega Sławek Paćko to odkrywca paru bałtyckich wraków. Najbardziej zanany z nich to wrak niemieckiego okrętu zaopatrzeniowego „Franken”.

Interesującym uzupełnieniem była część targowa Baltictech. Wystawiła się czołówka firm zajmujących się produkcją oraz dystrybucją sprzętu nurkowego, a także podwodną turystyką oraz szkoleniem płetwonurków, zwłaszcza w pionie nurkowań technicznych. Liczni uczestnicy konferencji, w przerwie między wykładami, zapoznawali się z bogatą ofertą targową. Dla wielu wystawców obecność w części targowej Baltictech była wręcz sprawą prestiżu.

https://m.nurkowa.pl/2015/11/orig/95195-1065.jpg

Ojcowie sukcesu, czyli organizatorzy VII konferencji nurkowej Baltictech 2015 w składzie od lewej: Wojciech Jechnia, Krzysztof Wnorowski, Łukasz Piórewicz, Dimitris Stavakakis, Tomasz Stachura w trakcie wręczania głównej narody za wpadkę nurkową lat 2014-2015, tj. „Złotej Faji”. Uczestnicy konferencji podczas głosowania wybrali zwycięzcę „nurkowej maliny roku” - bicie rekordu polegającego na przepłynięciu, w październiku 2015 roku, wzdłuż jeziora Hańcza.

Wielkie brawa dla organizatorów konferencji Baltictech 2015 za przygotowanie imprezy, ponieważ potwierdza ona fakt, że Polska jest bardzo silnym ośrodkiem w zakresie nurkowania technicznego, natomiast Bałtyk jednym z najciekawszych akwenów do nurkowania wrakowego na świecie. Policzalnym sukcesem konferencji jest liczba uczestników VII edycji. Frekwencja, według wstępnych szacunków, uległa zwiększeniu o ok. 150-200 osób w odniesieniu do poprzedniej edycji i wynosiła ponad 600 gości. Dwudniowe spotkanie odbyło się w kompleksie Pomorskiego Parku Naukowo - Technologicznego. Następna - VIII edycją Baltictech - odbędzie się jesienią 2017 roku.
Już na nią czekamy !

https://m.nurkowa.pl/2015/11/orig/wam-5435-1062.jpg

Brawurowy wykład dr Jacka Kota - "Problemy z CO2 w nurkowaniu technicznym" - zwyczajowo zgromadził tłumy słuchaczy. Sam prelegent został na długo zatrzymany w sali wykładowej przez uczestników konferencji i był wręcz zasypany pytaniami. Wielu uczestników konferencji oceniło wykład Jacka Kota jako wyróżniający się na Baltictech 2015.

https://m.nurkowa.pl/2015/11/orig/wam-5352-1063.jpg

Sobotnie, wieczorne party poprzedziło losowanie cennych nagród wśród uczestników konferencji Baltictech 2015. Na pamiątkowym zdjęciu organizatorzy, prelegenci, sponsorzy i szczęśliwi uczestnicy do których „uśmiechnął się los” podczas losowania nagród. Dzięki szefowi firmy SUEX - Alessandro Fenu, nastąpiło cudowne rozmnożenie dwóch głównych nagród do trzech skuterów SUEX. Brawo za piękny gest !

https://m.nurkowa.pl/2015/11/orig/95195-1066.jpg

Wykład olsztyńskiego płetwonurka Kamila Iwankiewicza o nurkowaniach na najwyżej położonych zbiornikach świata na kuli ziemskiej. Fenomenalny projekt najbardziej ekstremalnych nurkowań opowiadany z pasją prelegenta o ogromnej wiedzy geograficznej, historycznej, nurkowej i himalaistycznej. Plonem kilku wypraw były nie tylko wspaniałe zdjęcia i wspomnienia, ale też liczne obserwacje oraz badania naukowe z zakresu fizjologii nurkowania na ekstremalnych wysokościach, limnologii, geologii i hydrobiologii.

Tagi: Baltictech