Projekt (Wy)nurzeni. Unikalny projekt z udziałem płetwonurków polegający na badaniach podwodnych i tworzeniu dokumentacji filmowo – zdjęciowej kilkunastu akwenów Wigierskiego Parku Narodowego. Tym razem byliśmy i nurkowaliśmy w jeziorze Długim.
Jedno z jezior tak zwanej grupy gawrzeckiej, do której należą (obok Długiego) – Muliczne i Okragłe. Jeziora te są oddzielone od Jeziora Wigry morenowym garbem – szerokim do 500 m. Wody jeziora są czyste i przejrzyste jednak muliste i żyzne dno, typu eutroficznego czasami zaburza tą przejrzystość. Zadomowiły się tu także bobry i piżmaki. Silnie rozwinięta i urozmaicona linia brzegowa oraz bardzo nieregularny – przewężony w części środkowej kształt i otaczające jezioro dęby majestatycznie strzegą dostępu. Długie posiada także dwie zadrzewione wysepki: Szaniec i Ostrówek. Dzięki unikalności swego ekosystemu jezioro zostało objęte ścisłą ochroną i nie można na nie wypływać – a my to robimy i też jesteśmy unikatowi :)
W środku Długie, po lewej Muliczne, po prawej Okrągłe... no i Wigry. W lewym dolnym rogu leśniczówka Gawarzec. Jezioro Długie jest połączone przesmykami z Mulicznym i Okrągłym. Te trzy jeziora tworzą zatem swoisty system naczyń połączonych.
Do jeziora jechaliśmy od wsi Sobolewo. Początkowo mieliśmy podjechać do jeziora od strony leśniczówki na Słupiu lub od strony lasu po przeciwnej stronie. Jednak Emil nas zaskoczył i znalazł nie daleko wody drogę pożarową, która nas doprowadziła do leśniczówki Gawarzec. Dzięki bardzo miłej pani z owej leśniczówki mogliśmy zanurkować z przyległej do posesji plaży wyposażonej w pomost. Celem nurkowania był rekonesans fauny i flory oraz widoczności. Okazało się, że przejrzystość wody pozostawia wiele do życzenia ale za to spotkaliśmy wiele ciekawostek.
Lin (Tinca tinca) schowany w roślinność podwodną.
Grążel żółty (Nuphar lutea). Roślina trująca, alkaloidy znajdujące się w roślinie działają porażająco na korę mózgową. Uważne oko dostrzeże... pająka wodnego (nad kwiatem).
Nurkując w jeziorze długim mieliśmy okazję przetestować światła firmy Ammonite System. Dziękujemy Olkowi za wsparcie naszego projektu tak wspaniałą iluminacją i witamy w gronie sponsorów.
Tekst: Hubert Stojanowski
Autorami zdjęć są:Katarzyna Sawionek, Łuksza Drucis, Hubert Stojanowski
Więcej o projekcie (Wy)nurzeni. Ekspedycja wigierska:
Sudawcy. Ojciec i syn o Suwalszczyźnie
JagnaBlue - Szkoła Nurkowania