Forum Ubezpieczenia Imprezy Pogoda

Sobota, 20 kwietnia 2024. Imieniny Agnieszki, Amalii, Czecha

Podwodna pomoc dla rybaków i wędkarzy

2017-01-27 13:25:19 (ost. akt: 2017-01-27 14:06:24)

Łowcy podwodni i płetwonurkowie to ambasadorzy ludzkości w podwodnym świecie. Po raz pierwszy w historii, polscy amatorzy połowu ryb kuszą, zrzeszeni w Stowarzyszenia Spearfishing Poland (SSPoland), wystąpili z szeroką ofertą współpracy do dzierżawców rybackich, właścicieli małych zbiorników wodnych i wędkarzy w racjonalnej gospodarce rybackiej polskich wód śródlądowych.

Podwodna pomoc dla rybaków i wędkarzy
We wstępie swojej propozycji członkowie Stowarzyszenia Spearfishing Poland zawarli swoje „credo” w filozofii uprawiania sportu zwanego łowiectwem podwodnym, które zostało przedstawione w dwóch akapitach:

„Łowiectwo podwodne to przyjemność pływania z kuszą, nurkowania na wstrzymanym oddechu, obserwacje, filmowanie i fotografowanie podwodnego świata, szukanie i podchodzenie ryb, poznawanie ich zwyczajów, pomaganie w ochronie gatunków zagrożonych i słabych liczebnie w danej wodzie, dbanie o czystość tej części środowiska naturalnego jakim jest woda. To także walka z kłusownictwem czyli połowem ryb niezgodnie z przepisami i bez zezwolenia wykonywanym dowolną metodą, zarówno wędką jak i kuszą, oraz kłusownictwem sieciowym. Łowiectwo podwodne to nie tylko podwodne polowania kuszą na ryby.

Jako podwodni łowcy chcemy uprawiać nasze hobby legalnie, w zgodzie z obowiązującymi przepisami i regulaminami łowisk, tam gdzie będzie nam to dozwolone i za wniesieniem odpowiednich opłat, z których później finansowane będą zarybienia. Oprócz tego, że obie pasje (wędkarstwo i łowiectwo podwodne) reguluje ta sama ustawa to są bardzo do siebie zbliżone, a różni nas jedynie metoda połowu. Istnieje wiele form współpracy korzystnej zarówno dla wędkarzy jak i dla łowców podwodnych. W tym dziale pragniemy Wam przybliżyć możliwe formy tej współpracy, jak również niektóre z aspektów naszej działalności jako Stowarzyszenia Spearfishing Poland i samego łowiectwa podwodnego.”


https://m.nurkowa.pl/2017/01/orig/capture-20170126-173637-1447.png

Zachęcamy do zapoznania się z całą ofertą Stowarzyszenia Spearfishing Poland. Szczegóły znajdziecie na stronie www.sspoland.pl w dziale "Dla Dzierżawców".


Ta kompleksowa propozycja współpracy jest rzeczą unikatowa w skali kraju. Do tej pory przykłady obserwacji podwodnych specjalistów , obserwatorów i łowców podwodnych wykorzystywane przez naukowców, parki narodowe i krajobrazowe czy dzierżawców rybackich są sporadyczne. Stowarzyszenia Spearfishing Poland zaproponowało wielopłaszczyznową pomoc w rozwiązywani różnych problemów środowiska wodnego takich jak:

• Walka z kłusownictwem
• Ekologia i ochrona środowiska
• Przykłady naszych akcji proekologicznych
• Formy współpracy łowców podwodnych z wędkarzami i dzierżawcami wód
• Regulacja ichtiofauny, odstrzał gatunków niepożądanych
• Rekonesanse ichtiologiczne w akwenach i rzekach
• Wykonywanie prac podwodnych na łowiskach
Wszystkie filmy zamieszczone w ofercie są autorstwa kolegi Piotra Gruszeczki.

Oferta powstała na podstawie wieloletniego zbierania doświadczenia i wypracowania proekologicznych metod działań. Wsparta jest dużą wiedzy teoretyczną i praktyczną z zakresu ekologii naszych wód. Łowcy podwodni ze SSPoland spędzają rocznie dziesiątki, jak nie setki godzin na obserwacjach podwodnego świata. Często są wyposażeni w sprzęt do filmowania i fotografii podwodnej, który pozwala na dokonywanie dokumentacji. Przykłady umiejętności filmowych i walorów poznawczych można podziwiać w postaci kilkunastu filmów dołączonych do „Oferty dla dzierżawców.

https://m.nurkowa.pl/2017/01/orig/gopr2610-crop-1449.jpg

W 2015 roku grupa członków SSPoland w ciągu dwóch dni przekazała Państwowej Straży Rybackiej ponad 30 sieci pułapkowych wydobytych z jeziora Ostrowskiego.

W imieniu portalu Nurkowa Polska zachęcamy do zapoznania się z tą wyjątkową propozycją Stowarzyszenia Spearfishing Poland, która stanowi pierwsza tak przemyślaną i kompletną ofertą współpracy skierowaną do dzierżawców rybackich, właścicieli małych zbiorników wodnych i wędkarzy w racjonalnej gospodarce rybackiej polskich wód śródlądowych.
Tagi: