Forum Ubezpieczenia Imprezy Pogoda

Niedziela, 3 marca 2024. Imieniny Kingi, Maryna, Tycjana

Projekt - 167. NURKOWISKO NAD JEZ. UKIEL

2017-06-25 15:24:30 (ost. akt: 2017-06-25 17:15:32)

Olsztynianie ponownie, po raz piąty, będą decydować na co wydać część budżetu stolicy Warmii i Mazur. Obywatelski ruch „Olsztyn Nurkuje” zgłosił ponownie pierwszy w Polsce projekt budowy miejskiego nurkowiska. Od 25 września do 8 października 2017 roku, mieszkańcy Olsztyna będą mogli głosować na projekty, które mają zostać zrealizowane w 2018 roku. Jednym z nich jest wspomniane nurkowisko nad jeziorem Ukiel.

Projekt - 167. NURKOWISKO NAD JEZ. UKIEL
Historia nurkowania swobodnego w Olsztynie ma bardzo długą metrykę. W 1957 roku przy Wydziale Rybactwa na Wyższej Szkole Rolniczej w Olsztynie z inspiracji młodych naukowców powstało Naukowe Koło Badań Podwodnych ( NKBP) do którego należeli naukowcy i studenci zajmujący się badaniami podwodnymi, uczestnicy wielu akcji eksploracyjnych na terenie Polski i zagranicy. Członkowie Koła Badań Podwodnych byli organizatorami pierwszych trzech edycji Mistrzostw Polski w Łowiectwie Podwodnym. Dodam tylko, że jeden z członków NKBP, kolega Leszek Suchy, był konstruktorem legendarnych już automatów oddechowych R-7 „Kajman” i R-8 „Marlin” produkowanych do 1979 roku przez Zakład Mechaniki Precyzyjnej w Gdańsku. Prototyp automatu oddechowego Kajman był często testowany na Jeziorze Ukiel. W latach 70 i 80 największą liczbę płetwonurków w Olsztynie skupiał Klub Płetwonurków PTTK "Koral". Słynął na całą Polskę z zawodników w nurkowaniu sportowym na orientację, którzy często zajmowali miejsca na „pudle” na Mistrzostwach Polski i Europy. „Koral” był dużym i prężnym klubem. W czasie największego rozkwitu koledzy z „Korala” na nurkowania w Jeziorze Ukiel pływali własnym stateczkiem o nazwie „Andrzej”. Jedyną pamiątką po klubie PTTK „Koral” z Olsztyna jest nadal stojący w odmętach jeziora Ukiel „podwodny habitat Koral” nazywany dzwonem nurkowym. Przełom lat 90 to powolny upadek Klubu Płetwonurków PTTK „ Koral”. Okres ten znakomicie wykorzystał Akademicki Klub Płetwonurków „ Skorpena” z Kortowa, związany od powstania w 1968 roku z Olszyńską Wyższą Uczelnią Rolniczą. Stając się, przez prawie ćwierć wieku, liderem w olsztyńskim świecie nurkowym, a szeroko znanym na krajowej arenie. Schedą po aktywnej działalności klubu AKP „Skorpena” są wszyscy obecnie „znani” i aktywni płetwonurkowie oraz instruktorzy nurkowania swobodnego w Olsztynie, gdyż swoje pierwsze, podwodne kroki w Kortowie. Członkowie AKP „Skorpena” w 2009 roku zorganizowali największą imprezę nurkową w Polsce (w ramach corocznych, cyklicznych imprez) – IX Skorpenowy Spływ Łyną.

https://m.nurkowa.pl/2015/08/orig/jezioro-ukiel-andrzej-06-1990-001-921.jpg

Wzorem komendanta J.Y. Cousteau i jego flagowego statku „Calypso” , przez wiele lat, koledzy z klubu płetwonurków PTTK „Koral” pływali na nurkowania po jeziorze Ukiel stateczkiem o nazwie „Andrzej”. Więcej o historii nurkowania w Olsztynie w artykule - Projekt „Historia nurkowania w Olsztynie 1957–2017” .

https://m.nurkowa.pl/2017/06/orig/splyw-wspolne-foto-739-1583.jpg

IX Skorpenowy Spływ Łyną w Olsztynie, w dniu 17.03.2012 roku, był największą imprezą z udziałem płetwonurków w historii nurkowania w Polsce. Do wody weszło 456 osób z 602 zarejestrowanych na stronie spływu. foto. Tomasz Modrzejewski

Obecnie w Olsztynie blisko tysiąc osób posiada uprawnienia do nurkowania swobodnego. Z roku na rok grono powiększa się o następne kilkadziesiąt osób. Patenty instruktorów nurkowania posiada kilkanaście osób, a na terenie Olsztyna działa kilka centrów i szkół nurkowych. Olsztyn na mapie kraju jest jednym z większych ośrodków nurkowania. Dlaczego tak się dzieje? Jedną z odpowiedzi jest wyjątkowe położenia miasta. Obecnie w granicach administracyjnych Olsztyna leży 11 jezior oraz parę mniejszych zbiorników. To ewenement na skalę krajową. Część z nich nadaję się do uprawiania nurkowania. Kilkadziesiąt innych akwenów nurkowych można znaleźć w promieniu 20 - 30 kilometrów od Olsztyna. Wszystko, co opisałem czyni z Olsztyna prawdziwe eldorado nurkowe na ternie Polski.

https://m.nurkowa.pl/2015/08/orig/capture-20150619-164636-923.png

Tak wygląda obecnie z lotu ptaka okolica „dzikiego miejskiego nurkowiska” w Olsztynie przy ulicy Bałtyckiej między osiedlami Likuzy i Gutkowo.

https://m.nurkowa.pl/2017/06/orig/gopr7420-1589.jpg

A, tak wygląda obecnie z perspektywy ryb okolica „dzikiego miejskiego nurkowiska” w Olsztynie przy ulicy Bałtyckiej między osiedlami Likuzy i Gutkowo.

Największym i zarazem najgłębszym olsztyńskim jeziorem jest jezioro Ukiel, zwane również Krzywym. Jego powierzchnia wynosi 412 ha, a maksymalna głębokość dochodzi do 43 metrów. To najczystsze i najbardziej atrakcyjne nurkowo olsztyńskie jezioro. Według raportu o stanie środowiska województwa warmińsko-mazurskiego Jezioro Ukiel w 2004 roku posiadało II klasę czystości wód i II kategorię podatności na degradację.

https://m.nurkowa.pl/2015/08/orig/10410194-701763469970117-3889128828822710351-n-927.jpg

Plan batymetryczny części Zatoki Gutkowskiej w okolicy „dzikiego miejskiego nurkowiska” w którego okolicy znajduje się 38 metrowy głęboczek.

„Dzikie nurkowisko miejskie” posadowione jest przy ulicy Bałtyckiej nad Zatoką Gutkowską. Same Ploso Gutkowskie, zwane także Zatoką Kopernika, ma powierzchnię 117,9 ha i głębokość maksymalną 43 m. Zatoka otoczona jest polami uprawnymi i zabudową dzielnic Olsztyna – osiedlem Gutkowo i Likusy. Jest najczystszą częścią jeziora i z pewnością będzie najdłużej opierać się degradacji.
Przez lata perełką wśród jezior olsztyńskich było jezioro Tyrsko nazywane również Żbikiem. W latach 1957-1987 było uznane za rezerwat przyrody ze względu na poryblin jeziorny - roślinę będącej reliktem epoki lodowcowej. W latach 30 ubiegłego wieku jezioro Tyrsko było opisywane jako jezioro oligotroficzne. Jeszcze w latach 80 - tych jego widoczność była legendarna. Standardowo w lecie przezroczystość wody oscylowała na poziomie 6 - 8 metrów. Jednakże w XXI wieku jezioro zaczęło powoli umierać. Przyczyn tego zjawiska jest wiele, a tempo procesu, w ostatnich latach, jest wręcz lawinowe.

https://m.nurkowa.pl/2017/06/orig/gopr7798-1587.jpg

Widok nawet w powszedni dzień kilku samochodów i ludzi ubranych w dziwne ubrania z butlami na plecach to widok typowy dla tego miejsca w Olsztynie od lat, nawet zimą. Tu powstał obywatelski ruch „Olsztyn Nurkuje”.

Ta sytuacja sprawiła, że olsztyńscy płetwonurkowie zaczęli coraz częściej nurkować w Jeziorze Ukiel. Pierwszymi, stałymi gośćmi na brzegu Zatoki Gutkowskiej byli płetwonurkowie związani z centrum nurkowym WMCN kolegi Jacka Kołakowskiego. Część z nich założyła nieformalną grupę nurkową „WIR”. Członkowie grupy przez pierwsze lata stali się gospodarzami tego miejsca. Ich praca przyciągnęła zainteresowanie innych płetwonurków, którzy powoli zaczęli dokładać swoje trzy grosze do dzikiego nurkowiska. Miejsce szybko zyskało na rozgłosie stając się od dwóch lat najpopularniejszym miejscem nurkowym w Olsztynie. Atrakcyjność tego miejsca zwróciła też uwagę fanów „deski z żaglem”, którzy w wietrzne dni wspólnie z płetwonurkami okupują ten fragment brzegu. Niemal codziennie ktoś z niego korzysta, a bywa, że nurkuje tam po kilkadziesiąt osób. Jest to miejsce gdzie spotykają się ze sobą olsztyńscy płetwonurkowie, nawiązują znajomości i dzielą się informacjami o podwodnym świecie. Drobny incydent nurkowy, późną jesienią w 2014 roku pokazał też, że można liczyć w razie problemów na pomoc bardziej doświadczonych kolegów, a interwencja profesjonalnych służb ratowniczych jest niemal ekspresowa.

https://m.nurkowa.pl/2017/06/orig/gopr2798-1585.jpg

Jedna z wielu niespodzianek do znalezienia na dnie Jeziora Ukiel.

https://m.nurkowa.pl/2017/06/orig/gopr0016-1588.jpg

Olsztynianie na niedzielnym podwodnym spacerze w Olsztynie


Obecnie nurkowanie swobodne to rodzaj aktywności ruchowej uprawianej przez okrągły rok. Nawet pokrywa lodowa nie kończy sezonu nurkowego, wręcz przeciwnie, nurkowanie podlodowe staje się bardzo popularne. Atrakcyjne miejsce, czysta woda, a przed wszystkim łatwy dojazd ściąga jak magnes nurków podlodowych. O popularności tego miejsca świadczy „Noc nurków” czyli Diversnight - międzynarodowa impreza polegająca na jednoczesnym nocnym nurkowaniu o jednej porze, w kilkudziesięciu krajach na świecie. W Olsztynie, w dniu 6 listopada 2014 roku, w imprezie Diversnight 2014 r. na dzikim nurkowisku nad jeziorem Ukiel wzięło udział najwięcej osób w Polsce.

https://m.nurkowa.pl/2015/08/orig/capture-20150829-185108-920.png

Tak wyglądał zimny listopadowy wieczór w 2014 roku na "dzikim miejskim nurkowisku" nad jeziorem Ukiel. fot. Przemysław Skrzydło

Miłośnicy podwodnych spacerów, nie tylko z Olsztyna, liczą na uporządkowanie terenu wokół amatorskiego nurkowiska w ramach przedsięwzięć Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Od lat lokalni nurkowie próbują zagospodarować miejsce własnymi siłami. Ławki do ubierania sprzętu padały już parokrotnie ofiarą wandali i złodziei. Dużą niedogodnością jest przede wszystkim fatalny zjazd z ul. Bałtyckiej, który nawet przy dobrej pogodzie nadaje się obecnie wyłącznie dla aut terenowych. Brak jest też sanitariatów w tym miejscu. Założeniem planu jest jak najmniejszy wpływ na ekosystem jeziora. Dlatego zakładamy pozostawienia szerokiego pasa nadbrzeżnych zarośli i szuwarów, które pełnią rolę naturalnego filtra przed spływającymi biogenami. Zakładamy tylko 1,5 metrowe przejście do brzegu jeziora. Wymogi bezpieczeństwa nakazują zadbanie o niezbędny sprzęt w przypadku wypadku pod wodą. W planach jest ustawienie na nurkowisku skrzyni ze sprzętem do tlenoterapii na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia. Wielu z olsztyńskich płetwonurków nurków jest po szkoleniach ratowniczych, dzięki czemu mogliby udzielić profesjonalnej pomocy przed przybyciem służb ratowniczych. Dla wygody aktywnie spędzających czas w tym miejscu zasadnym byłby montaż trzech wiat i miejsc do suszenia sprzętu. Miejsce na ognisko i kosze pozwoliłyby na utrzymanie terenu w czystości . Słup oświetleniowy z detektorem ruchu oraz miejski monitoring zapewniłby pomoc przy nocnych nurkowaniach oraz zapewniłby ochronę tęgo miejsca przed wandalami i złodziejami.
Jedynym sposobem na realizację tego planu jest udział mieszkańców Olsztyna w glosowaniu nad V edycją Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Ważny jest każdy złożony głos na projekt numer - 167. NURKOWISKO NAD JEZ. UKIEL w dniach od 25 września do 8 października 2017 roku. Głosować będzie można tradycyjnie - za pomocą kart do głosowania, które będą dostępne w różnych punktach miasta i elektronicznie. Listę zwycięskich projektów poznamy 24 października 2017. Projekt, który wygra będzie realizowany przez Urząd Miasta Olsztyn w 2018 roku. Projekt obywatelski ruch „Olsztyn Nurkuje” znajduje się na oficjalnej liście projektów zgłoszonych w 5 edycji OBO - Projekt Osiedlowy/Osiedle Gutkowo.

https://m.nurkowa.pl/2015/08/orig/gopr0330-926.jpg

Pierwszy projekt został złożony przez obywatelski ruch „Olsztyn Nurkuje” w 2015 roku, jako projekt miejski. W głosowaniu uzyskaliśmy 210 głosów. W tym roku projekt zgłosiliśmy w ramach projektów osiedlowych. Zmniejszyliśmy też preliminarz adaptacji nurkowiska do kwoty 110 000 zł.


Projekt numer 167 –„NURKOWISKO NAD JEZ. UKIEL”


Nurkowisko nad Jeziorem Ukiel przy ul. Bałtyckiej


Rodzaj: Osiedlowy

Osiedle:
Gutkowo

Status: Merytorycznie pozytywny

Opis: Zagospodarowane "dzikiego nurkowiska" przy ul. Bałtyckiej (okolice Bałtyckiej 103). Przebudowa zjazdu, budowa małego utwardzonego parkingu, wykonanie utwardzonego zejścia do wody o szerokości 1,5 metra, budowa dwóch drewnianych wiat ze stołami do ubierania sprzętu nurkowego, zainstalowanie toalety WC, miejsc na ognisko i kaszy na śmieci, lampa oświetleniowa z włącznikiem ruchu, montaż monitoringu miejskiego (kamera).

Lokalizacja: Działka miejska nad jez. Ukiel, przy ul. Bałtyckiej, zjazd na działkę przed domem przy Bałtyckiej 103, jadąc od centrum miasta.

Uzasadnienie: Możliwość bezpiecznego zagospodarowania miejsca do nurkowania na terenie osiedla Gutkowo, zmniejszenie wpływu na degradację i zaśmiecanie jez. Ukiel. Poprawa bezpieczeństwa podczas nocnych nurkowań.

Szacunkowy koszt: 110000 zł


https://m.nurkowa.pl/2017/06/orig/gopr2885-1586.jpg

Nurkowanie pod lodem w jeziorze Ukiel.

Autor: Paweł Laskowski
Zdjęcia: Przemysław Skrzydło, Tomasz Modrzejewski, Paweł Laskowski


https://m.nurkowa.pl/2017/06/orig/ukiel-button-1375-1590.jpg