Forum Ubezpieczenia Imprezy Pogoda

Wtorek, 5 grudnia 2023. Imieniny Kryspiny, Norberta, Sabiny

Zawody sportowe w łowiectwie podwodnym w 2018 roku

2018-06-03 13:58:23 (ost. akt: 2018-06-03 16:45:03)

Choć sezon w łowiectwie podwodnym w polskich wodach śródlądowych zaczął się 16 maja 2018 roku, to większość zmagań sportowych w podwodnych polowaniach, jeszcze jest przed nami. Miesiąc wrzesień 2018 będzie ich kulminacją.

Zawody sportowe w łowiectwie podwodnym w 2018 roku
Zgodnie z nową tradycją, w pierwszych dniach sezonu łowieckiego w polskich wodach, rozgrywana jest obecnie Wiosenna Runda SpearfishingCup, czyli pierwsza część Drużynowych Mistrzostw Polski w Łowiectwie Podwodnym organizowanych przez Stowarzyszenie Spearfishing Poland (SSPoland). Zawody mają dwuletnią tradycję, jako oficjalne Drużynowe Mistrzostwa Polski w Łowiectwie Podwodnym. Jednak rodowód tych sportowych zmagań ma kilkuletnie korzenie. I Zawody w Łowiectwie Podwodnym o Puchar Prezesa SSP - Ińsko 2009, rozegrano w 2009 roku. Miały formułę jednodniowego turnieju rozgrywanego w przezroczystych wodach jeziora Ińsko przez członków i sympatyków SSPoland. Jesienne zawody na Ińsku były początkowo tylko dopełnieniem, w kalendarzu sportowych zmagań łowców podwodnych, do Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Łowiectwie Podwodnym, organizowanych przez Komisję Działalności Podwodnej PTTK, a rozgrywanych tradycyjnie na przełomie miesiąca maja i czerwca.

https://m.nurkowa.pl/2018/06/orig/p-imp-2018-03-1730.jpg

Ważenie upolowanych ryb to misterium każdych zawodów.


Turniej nad Ińskiem, z roku na rok, zyskiwał co raz większą frekwencję i rozgłos. Początkowe błędy były bardzo szybko korygowane i wprowadzano innowacje i poprawki do programu zawodów. Od 2013 roku przyjęły idę dwudniowych zawodów. Z czasem, na podstawie wyników z jesiennych Zawodów w Łowiectwie Podwodnym o Puchar Prezesa SSP i wiosennych Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Łowiectwie Podwodnym stworzono klasyfikację o Puchar Super Łowcy. Od 2016 roku ruszają, jeszcze nie oficjalnie, Drużynowych Mistrzostw Polski w Łowiectwie Podwodnym „Spearfishing Cup 2016”. z dwudniową formułą zawodów rozegranych we wrześniu na jeziorze Chłop koło Pszczewa.

https://m.nurkowa.pl/2018/06/orig/p-imp-2018-01-1729.jpg

Jezioro Lipie koło Gorzowa Wlkp. - jezioro na Pojezierzu Dobiegniewskim, blisko 172 ha powierzchni rozłożonych na ciekawym kształcie litery "Y", maksymalna głębokość to 42 metry i dobra przejrzystość wody. Przez dwa dni, wraz z Jeziorem Osiek, było miejscem Drużynowych Mistrzostw Polski w Łowiectwie Podwodnym czyli w wiosennej rundzie SpearfishingCup 2018. Kawałek ładnego jeziora !!!


Od 2017 Drużynowe Mistrzostwa Polski składają się z dwóch eliminacji. Edycji wiosennej oraz edycja jesiennej - w sumie cztery dni zmagań pod wodą. Zliczeniu punktów z wszystkich czterech startów, wyłania zwycięską Drużynę Mistrzów Polski. W tym roku mamy już za sobą rundę wiosenną, rozegraną na jeziorze Lipie oraz Osiek. Runda jesienna, a zarazem finałowa runda Drużynowych Mistrzostw Polskie SpearfishingCup 2018 będzie rozegrana w dniach 6–9 września 2018 roku nad jeziorami Woświn lub Ińsko.


https://m.nurkowa.pl/2018/06/orig/p-imp-2018-04-1732.jpg

https://m.nurkowa.pl/2018/06/orig/p-imp-2018-06-1733.jpg

Zwycięzcom edycja wiosennej gratulujemy. Sprawa tytułów na rok 2018 pozostaje jeszcze otwarta, choć czołówka już mocno odjechała pozostałym drużynom. Wszystko ostatecznie się rozstrzygnie 6–9 września 2018 roku nad jeziorami Woświn lub Ińsko.

Kolejnymi wrześniowym zawodami w łowiectwie podwodnym będą XLVI Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Łowiectwie Podwodnym, które zostaną rozegrane w dniach 21–23 września 2018 roku. Mistrzostwa Polski w Łowiectwie Podwodnym odbywają się dokładnie od pięćdziesięciu jeden lat. Są to największe i najstarsze w Polsce zawody w łowiectwie podwodnym. O genezie i historii pierwszych zawodów pisaliśmy już na łamach portalu Nurkowa Polska w artykule „Początki Łowiectwa Podwodnego w Polsce”. W imprezach organizowanych w latach poprzednich brało udział wielu płetwonurków z Polski oraz z zagranicy: Niemcy, Czesi, Litwini, Rosjanie, Białorusini, Włosi. Równolegle z zawodami łowieckimi, tego samego dnia, na innym, pobliskim jeziorze będą rywalizowali podwodni fotografowie. Po raz siedemnasty, amatorzy bezkrwawych łowów będą mieli okazję konkurować o Memoriał Fotografii Podwodnej im. Jerzego Macke. Zawodnicy wezmą udział w zawodach wykonując zdjęcia ryb stosując technikę nurkowania na wstrzymanym oddechem. Niedozwolone jest używanie jakiegokolwiek sprzętu umożliwiającego oddychanie w warunkach całkowitego zanurzenia pod powierzchnią wody.

https://m.nurkowa.pl/2018/06/orig/p-imp-2018-07-jpg-1734.jpg

Oficjalny komunikat ze strony klubowej OSP ORW Klubu Płetwonurków „MARES” z Koszalina z dnia 27 maja 2018 roku.

XLVI Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Łowiectwie Podwodnym będą rozgrywana na jeziorze Kaleńskim, znanym doskonale wszystkim uczestnikom przednich mistrzostw - z pięknej wody. W tym roku po raz pierwszy do komitetu organizacyjnego, obok tradycyjnie, OSP ORW Klubu Płetwonurków „MARES” z Koszalina dołączy Stowarzyszenie Spearfishing Poland (SSPoland). Impreza wyłoni Mistrza Polski w Łowiectwie Podwodnym na 2018 rok. Pomocna dłoń Stowarzyszenie Spearfishing Poland (SSPoland) w organizacji zawodów jest przykładem na pozytywna współpracę w środowisku polskich podwodnych myśliwych i pozwala dobrze rokować na utrzymaniu w kalendarzu sportowym tej już historycznej imprezy.

https://m.nurkowa.pl/2018/06/orig/p-imp-2018-09-jpg-1735.jpg

Mistrzem Polski w Łowiectwie Podwodnym na rok 2017 został Tomasz Chmielewski – gratulacje! Wicemistrzem Robert Rivera, a Grzegorz Gołąbek zdobył trzecie miejsce! Największą rybę ustrzelił Jan Więcławski i jednocześnie był to jedyny turbot zawodów rozegranych w Morzu Bałtyckim w okolicach Kołobrzegu. Pierwszy od lewej to Mistrz Polski w Łowiectwie Podwodnym na rok 2017, kolega Tomek Chmielewski. Zdjęcie z archiwum SSPoland.

Portal Nurkowa Polska mocno namawia do brania udziału w wszystkich polskich łowców podwodnych w tych imprezach. Rodzinna atmosfera i łowiecka pasja uczestników pozwala na wyśmienite spędzenie paru dni wśród najbardziej doświadczonych podwodnych myśliwych w kraju. To czas dla mniej zaawansowanych stażem koleżanek i kolegów, na podpatrywanie starych wyjadaczy. Zgodnie z starochińskim przysłowiem, że „Jedna noc rozmowy z mędrcem starczy na dziesięć lat studiów”. Gwarantujemy, już po pierwszym dniu zawodów będziecie się czuli jak wieloletni bywalcy na tych specyficznych zlotach sportowych. Nie należy się bać porażki lub słabszych wyników, bo nawet wielokrotnym mistrzom zdarza się wrócić bez ryby. Dla większości z nas, są to przede wszystkim towarzyskie spotkania starych znajomych w przepięknych okolicznościach przyrody z rywalizacją sportową w tle.

https://m.nurkowa.pl/2018/06/orig/p-imp-2018-02-1731.jpg

Tradycyjnie od lat, podwodni łowcy lubiący rywalizację oraz wypoczynek w doborowym towarzystwie spotkają się na zawodach sportowych w rożnych zakątkach kraju. We wrześniu 2018 roku, nie może i Was, tam zabraknąć !!!

Zawody w Łowiectwie Podwodnym na terenie Polski w 2018 roku


Runda jesienna runda Drużynowych Mistrzostw Polskie SpearfishingCup 2018

Termin: 6 – 8 września 2018
Akwen: Jezioro Oświn lub jezior Ińsko
Organizator: Stowarzyszenie Spearfishing Poland

XLVI Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Łowiectwie Podwodnym

Termin: 21 – 23 września 2018
Akwen: Jezioro Kaleńsko
Organizator: OSP ORW Klub Płetwonurków „MARES” z Koszalina i Stowarzyszenie Spearfishing Poland


Autor: Paweł Laskowski
Tagi: