Forum Ubezpieczenia Imprezy Pogoda

Sobota, 20 kwietnia 2024. Imieniny Agnieszki, Amalii, Czecha

Najlepsi łowcy podwodni w 2018 roku

2018-10-05 09:59:13 (ost. akt: 2019-02-08 11:20:29)

Do zakończenia sezonu w łowiectwie podwodnym w polskich wodach śródlądowych, pozostało jeszcze parę dni (kończy się 14 października), ale zmagania sportowe podwodnych łowców rozgrywane w Polsce są już za nami. Znamy zatem tych NAJLEPSZYCH sezonu 2018 i niniejszym zapraszamy do zapoznania się z wynikami, jakie osiągnęli. A tegoroczny sezon rywalizacji był wyjątkowo „gorący”.

Najlepsi łowcy podwodni w 2018 roku
Kalendarz sportowych zmagań w łowiectwie podwodnym ewoluuje już od paru sezonów. Przez wiele lat , jedynymi zawodami były Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Łowiectwie Podwodnym, uznawane za największe i najstarsze w Polsce zawody, o 51 letniej historii i ugruntowanej tradycji. O pierwszych trzech edycjach Mistrzostw Polski w Łowiectwie Podwodnym pisaliśmy już na łamach portalu Nurkowa Polska, w artykule „Początki Łowiectwa Podwodnego w Polsce”. W imprezach organizowanych w poprzednich latach brało udział wiele pokoleń podwodnych łowców z Polski oraz z zagranicy: Niemiec, Czech, Litwy, Rosji, Białorusi i Włoch. Równolegle z zawodami łowieckimi, tego samego dnia, na innym, pobliskim jeziorze, rywalizują podwodni fotografowie. W tym roku po raz osiemnasty, amatorzy bezkrwawych łowów mieli okazję konkurować w podwodnej fotografii sportowej w Memoriale Fotografii Podwodnej im. Jerzego Macke.

https://m.nurkowa.pl/2018/10/orig/n-l-p-02-1758.jpg

Uczestnicy XLVI Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Łowiectwie Podwodnym oraz XVIII Memoriału Fotografii Podwodnej im. Jerzego Macke - Czaplinek 21-23 września 2018 roku.

Od trzech sezonów rozgrywane są dodatkowo Drużynowe Mistrzostwa Polski w Łowiectwie Podwodnym, których organizatorem jest Stowarzyszenie Spearfishing Poland (SSPoland). Zawody te mają trzyletnią tradycję i uznawane są jako oficjalne Drużynowe Mistrzostwa Polski w Łowiectwie Podwodnym, jednak rodowód tych sportowych zmagań ma kilkuletnie korzenie i wywodzą się one od jesiennych Zawodów w Łowiectwie Podwodnym o Puchar Prezesa SSP, rozgrywanych na jeziorze Ińsko.

https://m.nurkowa.pl/2018/10/orig/n-l-p-04-1760.jpg

Podwodny świat jeziora Ińsko na początku września 2018 roku.


https://m.nurkowa.pl/2018/10/orig/n-l-p-01-1757.jpg

Zawodnicy z punktu startowego "A" w pierwszym dniu jesiennej edycji Drużynowych Mistrzostw Polski w Łowiectwie Podwodnym nad jeziorem Ińsko.

Od paru lat rozgorzała także zaciekła rywalizacja o niezwykle prestiżowy tytuł „Super Łowcy Podwodnego”. Nagroda ta została ustanowiona po raz pierwszy w 2011 roku. Puchar „Super Łowcy Podwodnego” przypada łowcy, który podczas wszystkich sportowych zawodów rozgrywanych w danym roku w Polsce, uzyska największą sumę punktów. Jest to najmocniej pożądany tytuł wśród polskich podwodnych myśliwych, gdyż jest najbardziej adekwatny do umiejętności i aktywności zawodnika w danym sezonie łowieckim. Super Łowca musi być obecnie najlepszy w ciągu pięciu dni sportowych zmagań, w różnych jeziorach na terenie Polski.

https://m.nurkowa.pl/2018/10/orig/n-l-p-05-1761.jpg

Koledzy Sławomir Zawalich i Piotr Roskowiński z drużyny "Warmia i Mazury 2", zdobywcy 10 miejsca w ogólnej punktacji

XLVI Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Łowiectwie Podwodnym, rozegrane 22 września były ostatnimi zawodami w tym roku, w związku z czym to właśnie na nich został wyłoniony najlepszy zawodnik tego sezonu - zdobywca prestiżowej nagrody - Super Pucharu Łowcy Podwodnego 2018. Po raz kolejny i bez wątpienia zasłużenie zdobył go kolega Krzysztof Cybulski, a sam Puchar został przez niego wywalczony w pięknym stylu. Dla większości startujących w podwodnych zawodach w sezonie 2018 nie był to żadnym zaskoczeniem. Kolega Krzysztof od lat należy do czołowych zawodników i wielokrotnie był zdobywcą różnych tytułów i pucharów w łowiectwie podwodnym. Swój pierwszy „Super Puchar Łowcy Podwodnego" zdobył w 2012 roku, jednak jako jedyny w historii przyznawania tego tytułu, zdobył go po raz drugi w roku 2014, a po raz trzeci w tegorocznym sezonie, potwierdzając tym samym ostatecznie poziom swoich umiejętności.

https://m.nurkowa.pl/2018/10/orig/n-l-p-03-1759.jpg

Niekwestionowanym liderem w klasyfikacji „Super Łowca” pozostał kolega KRZYSZTOF CYBULSKI. Suma punktów z pięciu dni zmagań wyniosła 41 780, co w kilkuletniej historii "Super Pucharu Łowcy Podwodnego" jest rewelacyjnym wynikiem. fot. Jacek Malinowski

Drużynowe Mistrzostwa Polski składają się z dwóch rund - wiosennej oraz jesiennej. W sumie cztery dni, po 6 godzin zmagań pod wodą. Po zliczeniu punktów z wszystkich czterech startów, wyłania się zwycięską Drużynę Mistrzów Polski. W tym roku rundę wiosenną, rozegrano na jeziorze Lipie oraz Osiek. Finałowa runda jesienna Drużynowych Mistrzostw Polski Spearfishing Cup 2018 została rozegrana w dniach 6 – 9 września 2018 roku nad jeziorem Ińsko. W tym roku tytuł Drużynowych Mistrzów Polski trafił do drużyny „HunterSub 1”, którą od lat tworzą koledzy : Krzysztof Cybulski, Krzysztof Mazurek i Marek Ziomek.

https://m.nurkowa.pl/2018/10/orig/n-l-p-06-a-1766.jpg

Pierwsza dziesiątka zwycięskich drużyn w Drużynowych Mistrzostwch Polskie SpearfishingCup 2018.

Wyjątkowo jako ostatnie w tym sezonie, zorganizowane zostały w dniach 21–23 września 2018 roku XLVI Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Łowiectwie Podwodnym. Zawody rozegrano na jeziorze Kaleńskim, znanym doskonale wszystkim uczestnikom przednich mistrzostw z pięknej wody. Ciepłe i długie lato 2018 zmniejszyło jednak widoczność wody ,,zaledwie” do 2-3 metrów.

W tym roku po raz pierwszy do komitetu organizacyjnego, obok tradycyjnie, OSP ORW Klubu Płetwonurków „MARES” z Koszalina, dołączyło Stowarzyszenie Spearfishing Poland (SSPoland). Impreza wyłoniła Mistrza Polski w Łowiectwie Podwodnym na 2018 rok. Potrójnym wygranym w tych zawodach był kolega Paweł Skwierawski, który oprócz tytułu Mistrza Polski w Łowiectwie Podwodnym, zdobył pierwsze miejsca w kategorii Oldbojów i OSP. I-Wicemistrzem na rok 2018 został kolega Grzegorz Gołąbek, a II-Wicemistrzem, kolega Krzysztof Cybulski. Puchar za największą rybę tegorocznych mistrzostw trafił do kolegi Pawła Laskowskiego.


https://m.nurkowa.pl/2018/10/orig/n-l-p-07a-1765.png

Pierwsza dziesiątka zawodników w sezonie 2018 na XLVI Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Łowiectwie Podwodnym.

Portal Nurkowa Polska mocno zachęca do brania udziału wszystkich polskich łowców podwodnych w opisanych wyżej imprezach. Rodzinna atmosfera i łowiecka pasja uczestników pozwala na wyśmienite spędzenie paru dni, wśród najbardziej doświadczonych podwodnych myśliwych w naszym kraju. To czas dla mniej zaawansowanych stażem koleżanek i kolegów, na podpatrywanie starych wyjadaczy i często jedyna w roku szansa na podwodne polowanie.

https://m.nurkowa.pl/2018/10/orig/n-l-p-08-1764.jpg

W tym roku miało też miejsce bezprecedensowe wydarzenie dla polskiego łowiectwa podwodnego. Po raz pierwszy bowiem, oficjalny reprezentant Polski zajął miejsce w pierwszej "trójce", a sukces ten odnieśliśmy w Danii, na międzynarodowych zawodach w łowiectwie podwodnym Langeland Cup 2018. fot. Jacek Malinowski


Do Organizatorów przyszłorocznych mistrzostw, zarówno drużynowych, jak i indywidualnych mamy gorącą prośbę od zawodników, o wcześniejsze, wspólne ustalenie terminów zawodów w sezonie 2019. Pozwoli to na elastyczniejsze zaplanowanie wolnego czasu i większą frekwencję na zawodach w łowiectwie podwodnym. Ważne jest też wzajemne ustalenie dat wszystkich zawodów, aby nie doprowadzić do nakładania się terminów startów i przez to stawiania podwodnych łowców przed trudnym wyborem.


Autor: Paweł Laskowski
Fotografie: Jacek Malinowski, Paweł Laskowski

Wyniki z zawodów zostały udostępnione dzięki uprzejmości Stowarzyszenie Spearfishing Poland (SSPoland).