Forum Ubezpieczenia Imprezy Pogoda

środa, 22 maja 2024. Imieniny Emila, Neleny, Romy

XI Mikołajkowy Spływ Płetwonurków rzeką Odrą w Głogowie

2018-11-17 12:40:45 (ost. akt: 2018-11-18 18:15:51)

Okres zimowy to od wielu lat w kalendarzach polskich płetwonurków czas wspólnych reakcyjnych spływów rzekami. Odra, Obrą, Łyną, Krutynią popłyną setki ludzi odzianych w skafandry nurkowe i podstawowy sprzęt nurkowy, a często też przystrojonych w wesołe przybrania. Po raz 11, sezon zimowych spływów płetwonurków, rozpocznie XI Mikołajkowy Spływ Płetwonurków rzeką Odrą w Głogowie.

XI Mikołajkowy Spływ Płetwonurków rzeką Odrą w Głogowie
Portal Nurkowa Polska od lat popiera i reklamuje wszelaką aktywność płetwonurków na świeżym powietrzu. Od lat w wielu rzekach na terenie kraju spotykają się zimowym czasie płetwonurkowie, aby wspólnie popływać w zimnych wodach. To dość szczególna odmiana płetwonurkowania. Wszystko zaczęło się na Mazurach. Nieodżałowany - Andrzeja „Balona” Tarasiewicza był pomysłodawcę pierwszego Spływu Twardzieli rzeką Krutynia. Spływu legendy, udział w który nadawał tytuł i certyfikat „Twardziela”. Udział w zimowym spływie Krutynią był oznaką twardości, hartu ducha i ciała. Pierwszy spływ odbył się w lutym 1994 roku. Organizatorem był Klubu Płetwonurków "Płetwal" w Giżycku. Na trasę 22 kilometrów rzeką Krutynią wyruszyło 16 płetwonurków w mokrych skafandrach!!! Woda miała tego dnia temperaturę 1 stopnia. Całą trasę pokonał jedynie pomysłodawca Andrzej „Balon” Tarasiewicz. Przykład kolegów z Giżycka na coroczny Spływ Twardzieli rzeką Krutynia począł znajdować wielu naśladowców w wielu rejonach Polski. Jednak, nigdy nie były to tak ekstremalne spotkania. Dopuszczenie suchych skafandrów jako ochrony przed lodowata wodą zwiększył masowość tych imprez. Co by nie mówić, to zawsze, nawet w tych najbardziej reakcyjnych spływach, trzeba przepłynąć parę kilometrów w nurtach lodowatych rzek. Co już, zważywszy na porę i czas – jest pewnym osiągnięciem i wyzwaniem.

https://m.nurkowa.pl/2018/11/orig/np-spm-01-1819.jpg

Mimo mrozu na III Mikołajowy Spływ Płetwonurków w 2010 roku stawiło się ponad 50 ochotników. Przyjechali z Nowej Soli, Polkowic, Zielonej Góry i oczywiście z Głogowa. Nurkowie, ubrani w pianki chroniące przed wychłodzeniem i mikołajowe czapy, weszli do Odry w okolicach Widziszowa. Przepłynięcie blisko trzech kilometrów z nurtem Odry zajęło im około 40 minut fot. archiwum OSP-ORW Głogów.

Od 11 lat czas zimowych spływów rzekami w Polsce rozpoczyna Mikołajkowy Spływ Płetwonurków rzeką Odrą w Głogowie. Jest to inicjatywa członków Ochotniczej Straży Pożarnej - Oddziału Ratownictwa Wodnego w Głogowie, która powstała w 2008 roku. Po kilku latach stała się już tradycją wśród okolicznych środowisk nurkowych. Mikołaj w Głogowie jest jednoznacznie kojarzony z Głogowskim Spływem Płetwonurków.

https://m.nurkowa.pl/2018/11/orig/np-spm-02-1820.jpg

W tamtym roku imprezie wzięło udział 112 śmiałków, którzy w lodowatej wodzie mieli do pokonania odcinek o długości ok 3 kilometrów. Uczestnicy, poza nielicznymi wyjątkami, ubrani byli w skafandry typu mokrego oraz wyposażeni w podstawowy sprzęt płetwonurka, czyli ABC ( maska, płetwy, fajka oraz nóż). Rozpiętość wieku uczestników jest bardzo duża, od 12 – 70 lat. Dość liczną, stale rosnącą, grupę stanowią panie. fot. archiwum OSP-ORW Głogów

XI Mikołajkowy Spływ Płetwonurków rzeką Odrą w Głogowie.

Spływ odbędzie się:

Dnia - 09.12.2018r.
Miejsce - 67-200 Głogów, Port ("Marina") obok Mostu Tolerancji.

Plan spływu:

10:00 - zbiórka uczestników
11:30 - wyjazd autobusów z uczestnikami
12:00 - wejście do wody
12:20 ~ pojawienie się spływowiczów obok mostu
Uczestnictwo w spływie jest darmowe.
Uczestnikom zapewniamy ciepły posiłek, napoje oraz słodkości po spływie.

https://m.nurkowa.pl/2018/11/orig/np-spm-03-1821.jpg

To już mój dziesiąty spływ, a zatem uczestniczyłem w każdym. Dziś jest „leightowo „. Pamiętam jedną z imprez, gdzie płynęliśmy w Odrze między krą - dodał Waldek Cichocki z Polkowic. fot. archiwum OSP-ORW Głogów


Zgłoszenia:


Zgłoszenia przyjmujemy do 26 listopada 2018r. (po tym terminie nie możemy zapewnić pełnego zaopatrzenia), oraz w dniu spływu do godziny 10:00.

Kartę zgłoszenia można pobrać - tutaj
Regulamin spływu dostępny jest - tutaj

Po jej wypełnieniu, oraz zapoznaniu się z regulaminem, należy przesłać na adres - zymox@o2.pl
Wszelkich dodatkowych informacji udziela: dh. Naczelnik Janusz Pawłowski pod numerem telefonu - 506 145 545

https://m.nurkowa.pl/2018/11/orig/np-spm-04-1822.jpg

Mikołaje wypłynęli z Widziszowa do portu przy kolegiacie w Głogowie. Wszyscy dotarli do celu bezpiecznie. Powitały ich tłumy głogowian obserwujących spływ z mostu i brzegów Odry. fot. archiwum OSP-ORW Głogów

Warunkiem uczestnictwa w spływie jest posiadanie kwalifikacji na poziomie min. OWD/P1, własnego sprzętu ABC, stanu zdrowia pozwalającego uczestniczyć w imprezie oraz wypełnienia i dokonania zgłoszenia uczestnictwa.

Autor: Paweł Laskowski

Organizatorów innych zimowych spływów płetwonurków w kraju, chcących zareklamować swoje imprezy, portal Nurkowa Polska zaprasza da współpracy.