Półka płetwonurka! Czyli, nie czytasz? To, nie idę z Tobą pod wodę! Cykl artykułów o autorach i książkach w języku polskim, tematycznie związanych z nurkowaniem. W tym odcinku przedstawimy nowość na nurkowym rynku wydawniczym 2019, podręcznik dla płetwonurków o tworzeniu mieszanin oddechowych dla płetwonurków, autorstwa Wojciecha Czechowskiego.
Kolega Wojtek Czechowski, przez wiele lat zbierał doświadczenie w przygotowaniu gazów dla przemysłu i do nurkowania. Zna od strony teoretycznej i praktycznej zagadnienia związane ze sprzętem używanym do mieszania i przechowywania gazów. Wie jak ten sprzęt działa, bo wiele urządzeń skonstruował. Jako jedyny blender w Polsce, a może i na świecie, przygotowuje gazy również metodą wagową. Dzięki temu znany jest z aptekarskiej dokładności. Zaufali mu nurkowie, dla których przygotowywał gazy do nurkowań głębszych niż 300 m. Sporo tej wiedzy przelał na papier, aby udostępnić ją innym.
Fachowa nurkowa literatura w języku polskim rzadko gości na naszym rynku wydawniczy. Po najlepszym podręczniku nurkowym w historii krajowego nurkowania swobodnego, wydanego w 2010 roku - „Nurkowanie Techniczne” autorstwa Pawła Poręby, doczekaliśmy się kolejnej cennej pozycji. Jest to podręczni z zakresu tworzenia różnych mieszanin oddechowych i napełniania nimi zbiorników wysoko ciśnieniowych. Autorem poradnika jest kolega Wojciech Czechowski z Wrocławia. Napisał pracę, pod wszystko wyjaśniającym tytułem - „Mieszaniny oddechowe - Poradnik blendera i świadomego nurka”. Twórca „Mieszanin oddechowych” to instruktor nurkowania, serwisant, konstruktor i wynalazca, od lat zajmujący się zawodowo przygotowaniu gazów dla przemysłu i do nurkowania. Aktywny płetwonurek z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem. Od lat, aktywny na polskich internetowych forach nurkowych, w udzielaniu rad i uwag na temat gazów oddechowych w nurkowaniu.
Spis treści podręcznika „Mieszaniny oddechowe - Poradnik blendera i świadomego nurka”.
Książka kolegi Wojciecha Czechowskiego to zwięzły podręcznik z części teoretycznej wiedzy nurkowej. Napisanej inżynierskim, klarownym językiem technicznym, w którym każde zdanie jest ważne i zawiera informację z zakresu wiedzy „blenderskiej”. Książka jest skierowana do szerokiego grona płetwonurków rekreacyjnych, pretendujących do wykonywania bardzie zaawansowanych nurkowań. Zalecana jest każdemu nurkowi korzystającemu ze zmodyfikowanych mieszanek oddechowych, a w szczególności dla nurków trymiksowych i głębokowodnych. Lektura wręcz obowiązkowa dla świadomych właścicieli i ich pracowników centrów, klubów i szkół nurkowych, zajmujących się profesjonalną obsługą sprężarkowni i napełnianiu butli nurkowych gazami.
Wycinek podręcznika „Mieszaniny oddechowe - Poradnik blendera i świadomego nurka”.
„Sposoby przygotowywania mieszanin gazów do oddychania” jest tyko jednym z końcowych rozdziałów podręcznika. Gro książki, Wojciecha Czechowskiego, zawiera informacje na temat poprawnej obsługi i bezpiecznej eksploatacji sprężarek nurkowych i banków sprężonego powietrza oraz wszelakich butli nurkowych. To kopalnia rad, profesjonalisty i wieloletniego praktyka, zdobyta w trakcie pracy blendera. Oprócz dużej porcji czystej akademickiej teorii z zakresu fizyki gazów jest też dużo porad praktycznych dla serwisantów sprzętu nurkowego oraz dla zwykłych płetwonurków dbających o własny sprzęt nurkowy. Zawiera szczegółowe informacje na temat przepisów i norm regulujących sprężanie, magazynowanie, transportu oraz przetaczania sprężonych gazów.
Nicos Raftis - Podręcznik mieszania gazów. „Podręcznik mieszania gazów” (oryg. „The Technical Guide to Gas Blending”, wyd. Best Publishing Company, USA) był pierwszy podręcznikiem w języku polskim, który ukazał się 2009 roku. Był to niestety podręcznik przeznaczony dla centrów nurkowych na rynku USA. Nie odnosił się do prawa, standardów i realiów europejskich i polskich.
„Mieszaniny oddechowe” to jeden z niewielu, prawdziwych podręczników nurkowych, które pojawiły się na naszym rynku. Napisana przez autora siedzącego po „ czubek nosa” w temacie ładowania butli i ich serwisu. Temat dotyka każdego płetwonurka wybierającego się pod wodę. Książka "Poradnik blendera i świadomego nurka" przyda się wielokrotnie na drodze rozwoju i pogłębiania wiedzy przez każdego zaawansowanego nurka.
Format książki : 16 cm x 23,5 cm,
- stron: 128
- okładka: miękka
- cena: 50 zł + koszty wysyłki
Książkę można dostać w wybranych polskich
nurkowych sklepach internetowych
Autor: Paweł Laskowski