W okręgu PZW Zielona Góra do łowiectwa podwodnego udostępniono tylko jedno jezioro - perłę Ziemi Lubuskiej - Jezioro Ciecz (Trześniowskie). Pozostałe jeziora województwa lubuskiego będą tematem kolejnych artykułów.
Jezioro Ciecz zazwyczaj ma przejrzystość ok. 5-6 metrów. Bardzo często woda osiąga widoczność 10-15m. Krystalicznie czysta z lekkim turkusowym odcieniem, który zawdzięcza dużej ilości wapiennych osadów. Jezioro ma I klasę czystości. www.polskaniezwykla.pl
Jezioro Ciecz jest typowo jeziorem rynnowym, położonym w powiecie świebodzińskim w gminie Łagów. Sezon łowiecki trwa jak wszędzie: od 16 maja do 14 października, a pozwolenie na połów możemy wykupić jedynie w Zielonej Górze lub po wcześniejszym umówieniu się w sklepie wędkarskim „ Kormoran” w Świebodzinie. Koszt takiego pozwolenia to bagatela 550 PLN na sezon. Jezioro jest połączone krótkim kanałem z Jeziorem Łagowskim (nie udostępnionym do łowiectwa). Pomiędzy tymi dwoma jeziorami znajduje się malownicza miejscowość Łagów.
Mapa stworzona przez Jakuba Krystkowiaka i Marka Cieślę do pobrania w bardzo dużej rozdzielczości - Tutaj
Dojazd autem do Jeziora Ciecz jest praktycznie niemożliwy. Akwen w całości leży na obszarze Łagowskiego Parku Krajobrazowego, a bardzo strome brzegi, niemal w całości porośnięte są lasem. Pomimo wspomnianych utrudnień, łowcy korzystają z dwóch możliwości dotarcia do Jeziora samochodem osobowym.
Pierwsza opcja to pobliże „Baszty”, gdzie można dojechać blisko wody, wypakować szpej i od razu wejść do sektora nr 1. Jednakże łowcy podejmujący decyzję o polowaniu w tamtym miejscu muszą pamiętać, że w sektorze 1. brzeg „B” jest strefą, gdzie zwyczajowo nie poluje się ze względu na tamtejszą bazę nurkową. Zakaz obowiązuje od 01 lipca do 01 września. Sprawa jest oczywista ze względu na bezpieczeństwo nurkujących i etykę. Nigdy nie polujemy w miejscach i w okolicach baz nurkowych.
Druga opcja z dojazdem do najgłębszego sektora nr 7 i bezpiecznym zostawieniem samochodu, za drobną opłatą u gospodarza. Droga może nie super, bo brukowana i przez las, ale można dojechać prawie nad samą wodę.
Podwodne widoki w obiektywie wielkiego propagatora nurkowań w polskich wodach - kolegi Rudiego Stankiewicza właściciela centrum nurkowego BestDivers.
Powierzchnia zwierciadła wody Jeziora Ciecz wynosi około 185 ha (różne źródła podają inne wielkości). Położone jest na wysokości 106,3 m.n.p.m. Jego średnia głębokość to aż 19,3 metry, a maksymalna - 58,8 metrów, dzięki czemu jezioro jest w pierwszej dziesiątce najgłębszych jezior w Polsce.
Takie parametry jeziora to nazywając wprost - masa wody, gdzie można polować. A jest na co ! W jeziorze można spotkać karpie, jazie, sumy, szczupaki - całkiem spore (niestety tych pokaźnych wymiarów trzeba szukać poniżej 12m, co jest trochę żmudne i jednocześnie mało interesujące, bo pływamy nad pustynią) liny, płocie (też nie małe) i oczywiście moje ulubione okonie. Okonie w jeziorze osiągają imponujące rozmiary. Mój prywatny rekord z tego akwenu to osobnik o wadze 1,5 kg. O uciekinierach nawet nie będę wspominał dlatego, że musiałbym opowiedzieć swoje historie po raz kolejny, więc jak to bywa, ryby „urosłyby” jeszcze bardziej.
Marek Cieśla, autor opisu jeziora Ciecz, z trofeum w postaci dużego okonia upolowanego w tym zbiorniku.
W Jeziorze znajdziemy mnóstwo pięknej roślinności podwodnej zaczynającej się od około 1,5 metra a kończącej się na 6 metrach głębokości. Tutaj ukrywa się ryba, ale niestety trzeba tam polować na tzw. aspetto” – nurkujemy, kładziemy się na dnie i czekamy, bacznie obserwując co się dzieje. Można też „przeczołgiwać” się lub, jak mawia mój znajomy łowca Jancio, „bobrować”. Łowcy lubiący „szuwarowanie” nie będą mieli zbyt dużego pola manewru z jednego powodu, trzciny na Jeziorze Ciecz jest jak na lekarstwo. Głównie w sektorach 5 i 6 brzeg A. Widoczność pod wodą, jak to nad większością Polskich jezior, jest kapryśna z jednym małym „ale”, mianowicie „kiepska wizurka” sięga około 3 metrów - taką trafiłem najsłabszą widoczność. Przy odrobinie szczęścia spotkamy przeźroczystość do 10 metrów. W 2014 roku, pod koniec sezonu, pływałem ze swoim „omerkiem” ET 105, bo moja ulubiona „90 – tka” była za krótka na polowanie w toni !!! Taką przejrzystość wody trafić można dopiero pod koniec sezonu kiedy woda jest zimna, a wysiedzenie w niej powyżej 3 godzin grozi hipotermią (pomimo pianki 7mm).
Jezioro oprócz ryb oferuje masę pięknych podwodnych widoków. Iłowa ścianka zwana przez niektórych płetwonurków „białą ścianką” (na mapie sektor nr 6 - czerwony płetwonurek) jest jedną z piękniejszych jakie widziałem. Dodatkowo w sektorze nr 7 znajduje się przepiękna ścianka , tzw. „węglowa”. Nazwana jest tak ze względu na pokłady węgla brunatnego, które tam zalegają i tworzą niesamowite podwodne kaniony. W jednym miejscu udało mi się nawet znaleźć podwodne źródło, ale jest to jedna z moich tajnych miejscówek … no cóż sami wiecie :).
Polując w Jeziorze Ciecz zawsze wychodziłem z wody odprężony i zrelaksowany, mimo że niejednokrotnie z pustą nizałką. Widoki pod wodą, jak i nad są niesamowite. W mojej ocenie jest to najpiękniejsze jezioro w jakim miałem przyjemność polować, a zarazem jedno z najtrudniejszych do polowań.
Kolejne jeziora, o ile ten artykułu okaże się interesującym i przydatnym, opiszę w następnej relacji :)
Autor: Marek Cieśla
Poglądowy plan batymetryczny z artykułu o Jeziorze Ciecz w Magazynie Wędkarz Polski. Warto korzystać z dobrych wędkarskich opisów łowisk.Tutaj
Praktyczne rady dla łowcy podwodnego:
Opis akwenu:
Jezioro Ciecz (Trześniowskie) leży na Pojezierzu Łagowskim. Powierzchnia jeziora wynosi 183,0 ha, długość maksymalna 4770 m, szerokość maksymalna 620 m, długość linii brzegowej 12390 m. Jest to najgłębszy akwen na Środkowym Nadodrzu, a w skali kraju pod tym względem zajmuje 10 miejsce. W dodatku zbiornik leży na dnie bardzo głębokiej i wąskiej rynny polodowcowej, a nad jego wodami wznosi się najwyższe wzgórze Ziemi Lubuskiej - góra Bukowiec (227 m npm). Wody zbiornika posiadają I klasę czystości, a co za tym idzie bardzo dużą przezroczystość. Opisywany akwen to jedyne, w środkowo - zachodniej Polsce, stanowisko troci jeziorowej. Ponadto, występują pelagiczne ryby - sieja i sielawa. W jeziorze żyją też ogromne okonie i szczupaki łowione przez wędkarzy na dużych głębokościach oraz duże płocie, liny i leszcze. Jezioro Ciecz to główny akwen pełnego urody Łagowskiego Parku Krajobrazowego, otoczony przez przepiękne, głównie bukowe lasy. Nad jego brzegami ustanowiono dwa rezerwaty florystyczne.
Uprawniony do rybactwa:
Okręgowy Polski Związek Wędkarski w Zielonej Górze
Strona internetowa Okręgu PZW Zielona Góra
Opłaty:
WYSOKOŚĆ OPŁAT OKRESOWYCH NA ZAGOSPODAROWANIE I OCHRONĘ WÓD DLA ŁOWIECTWA PODWODNEGO W 2015 W JEZIORO CIECZ (TRZEŚNIOWSKIE)
1. Składka okresowa 3 dniowa - 200 zł
2. Składka okresowa 7 dniowa - 300 zł
3. Składka okresowa 14 dniowa - 450 zł
4. Cały sezon - 550 zł
Brak podanych punktów sprzedaży pozwoleń.
Regulamin łowiska:
REGULAMIN AMATORSKIEGO POŁOWU RYB KUSZĄ NA TERENIE DZIAŁANIA PZW OKRĘG W ZIELONEJ GÓRZE (pdf)
Rejestr połowów: - Tak
Na koniec portal Nurkowa Polska z korzystająć z filmu kolegi Piotra „Brunera” Gruszeczki, propagatora łowiectwa podwodnego w Polsce, podwodnego filmowca i działacza na rzecz ochrony wodnego środowiska, pokazuje jedno z mniej znanego oblicza podwodnych łowców w walce z kłusownictwem !