Forum Ubezpieczenia Imprezy Pogoda

Niedziela, 13 października 2024. Imieniny Edwarda, Geraldyny, Teofila

Taktyka strzelania do ryb.

2015-03-13 17:08:01 (ost. akt: 2015-03-24 19:18:55)

Jak maksymalnie zwiększyć pewność strzału, tak aby ryba, do której podwodny łowca zdecyduje się strzelić nie została tylko zraniona lecz została przez niego upolowana?

Taktyka strzelania do ryb.
Czym jest Stowarzyszenie Spearfishing Poland? Jest to organizacja która powstała we Wrocławiu w 2008 roku. Pierwsza w Polsce organizacja zrzeszająca podwodnych łowców. Podstawę działalności Stowarzyszenia stanowi promocja tego pięknego sportu oraz ochrona środowiska naturalnego zbiorników wodnych.Członkowie Stowarzyszenia, do których się zaliczam, są zwolennikami legalnych form uprawiania łowiectwa podwodnego w Polsce, zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie oraz stosowania kodeksu etyki łowcy podwodnego.





Kodeks etyczny łowiectwa podwodnego:

- Podwodny łowca nie strzela do ryby jeśli nie zamierza jej zjeść.

- Podwodni łowcy dzięki kontaktowi wzrokowemu z rybami nie zabijają ryb niewymiarowych

- Podwodny łowca powstrzymuje się od niepewnego strzału aby nie kaleczyć ryb.


- Podwodny łowca natychmiast uśmierca ustrzeloną rybę.

- Podwodny łowca nie strzela do ryby co do gatunku której nie jest pewny.


Dzierżawcy udzielający zezwoleń na uprawianie amatorskiego połowu ryb kuszą na swoich akwenach określają na nich limity ilościowe dla tego typu połowu. Zawierają tym samym pewnego rodzaju umowę z podwodnymi łowcami, opartą na zaufaniu, że prowadzone połowy dokonywane są zgodnie z regulaminem łowiska i nie powodują niepożądanych trat w jego ichtiofaunie. Na podwodnych łowcach spoczywa obowiązek przestrzegania tych limitów oraz obowiązek takiego prowadzenia polowań, aby były one świadome i nie kończyły się niezamierzonym zranieniem ryby.
Jak maksymalnie zwiększyć pewność strzału, tak aby ryba, do której podwodny łowca zdecyduje się strzelić nie została tylko zraniona lecz została przez niego upolowana?
Przede wszystkim kusza powinna być wyposażona w kołowrotek. Po to aby gdy już uda się podejść dużą rybę i gdy zdecyduje się ją zabrać z wody nie rozerwała się ona po strzale i nie odpłynęła ranna. Kołowrotek amortyzuje skutecznie jej szarpnięcia i daje łowcy więcej czasu i lepszą kontrolę na opanowanie takiego trofeum.
Pewność strzału związana jest zarówno z miejscem trafienia ryby, jak i sposobem przygotowania samego momentu oddania strzału.
Jeżeli idzie o miejsce trafienia to należy celować w rejony żywotne i jednocześnie zapewniające to, że jeśli ryba nie zginie od razu po strzale to nie rozerwie swojego ciała i nie odpłynie śmiertelnie ranna.
Gdzie najlepiej celować, aby strzał był maksymalnie skuteczny i aby trafiona ryba nie miała możliwości uwolnić się ze strzały?

https://m.nurkowa.pl/2015/03/orig/esox-lucius1-765.jpg

Najlepsze miejsca to:


1 - głowa (mózg)
2 - część ryby zaraz za głową na wysokości linii bocznej.

Nigdy nie należy celować w brzuch ryby! - jej ciało jest tam zbyt miękkie i brak tam mocnych części szkieletowych.
Szczupak jest rybą, do której najlepiej jest strzelać mierząc w głowę i taki strzał to w jego przypadku gwarantowany sukces łowiecki. Do niektórych natomiast ryb (amur, tołpygi) nie należy celować w głowę, ponieważ są one tam 'pancerne' i strzał nawet z mocnej kuszy może się skończyć odbiciem się strzały od ryby – co pokazałem dokładnie na filmie. Należy strzelać do nich za głową na wysokości linii bocznej.

Na czym polega taktyka przygotowania samego momentu oddania strzału?

- Każdy strzał należy dobrze przygotować:

- Należy strzelać tylko gdy uda się podejść rybę na pewny strzał. Niepewny strzał należy po prostu odpuścić.

- Należy wyczekać moment gdy ryba będzie odpowiednio ustawiona, nawet gdyby miała przez to uciec to lepszy jest pewny strzał niż późniejsza utrata ranionej ryby. Dlatego warto zaryzykować i poczekać.

- Nie należy strzelać na granicy zasięgu kuszy.

- Nie należy strzelać gdy ryba zdecydowanie ucieka, a strzał jest nieprzygotowany.

- Należy strzelać tak, aby przeszkody terenowe pod wodą nie utrudniły później szybkiego 'dojścia' do ryby i nie spowodowały zaplątania się linki.


Jeżeli nie udaje się spełnić tych warunków to trzeba powstrzymać się od strzału i pozwolić rybie odpłynąć. Może uda się ją lepiej podejść innym razem...



Film przedstawia polowania na akwenach dopuszczonych do amatorskiego połowu ryb kuszą czyli łowiectwa podwodnego. Z posiadanymi uprawnieniami (karta łowcy podwodnego), oraz opłaconym pozwoleniem na łowiectwo podwodne.

Autor: Piotr Gruszeczka

Piotr „Brunera” Gruszeczka to propagatora łowiectwa podwodnego w Polsce, podwodnego filmowca i działacza na rzecz ochrony wodnego środowiska. Łowiectwo podwodne - w zgodzie z przepisami