Żabiściek pływający (Hydrocharis morsus-ranae) – to pospolita roślina pływająca po powierzchni wody. Łacińską nazwę gatunkową żabiścieku można przetłumaczyć jako droga wodna żywiąca żaby.
Rośliny wodne z dużymi pływającymi liśćmi po powierzchni wody i zakotwiczone w dnie przy pomocy kłączy lub korzeni to nimfeidy. Pleuston to organizmy pływające na lub pod powierzchnią wody bez kontaktu z dnem, zazwyczaj są to rośliny wodne. Na zdjęciu żabiściek pływający to średniej wielkość okrągłe liście. Te duże liście i piękny biały kwiat to grzybień biały - zwyczajowo nazywany także nenufarem lub lilią wodną. Drobne, liczne listki należą do rzęsy wodnej.
Żabiściek swoim wyglądem,tj. pływających liści, przypomina nieco grążele, ale w wersji mini. Ma niewiele wspólnego z nimfeidami, czyli roślinami wodnymi zakorzenionymi w dnie, o łodydze prostej lub słabo rozgałęzionej i posiadającej duże liście pływające. Żabiściek pływa po powierzchni, ale wyjątkowo może ukorzenić się w dnie. Okrągłe, połączone rozłogami w rozetkę listki rośliny osiągają średnicę około 4 - 6 centymetrów. Pospolicie występuje na niżu Polski, głównie w starorzeczach, stawach i jeziorach. Kwitnie na biało od maja do sierpnia. Jego kwiaty są małe, niepokaźne. Żabiściek jest zimotrwały. Zimuje w postaci pączków przetrwalnikowych (turionów) w dnie zbiornika, które tworzą się na rozłogach i odpadają od rośliny. W Polsce do niedawna bardzo pospolity, obecnie zanikający z powodu degradacji siedlisk.
Roślina swobodnie unosząca się w toni wodnej z liśćmi pływającymi po powierzchni oraz pęczkiem korzeni zwisających wgłąb wody (rośnie jako składnik pleustonu).„Hydrocharis morsus-ranae male flowers” autorstwa I, Teuteul. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hydrocharis_morsus-ranae_male_flowers.jpg#/media/File:Hydrocharis_morsus-ranae_male_flowers.jpg
Żabiściek pływający podbiera substancje pokarmowe za pomocą luźno pływających w wodzie korzeni, tworząc często fantastyczne formy.