Forum Ubezpieczenia Imprezy Pogoda

Wtorek, 5 grudnia 2023. Imieniny Kryspiny, Norberta, Sabiny

Pierwszy w Polsce praktyczny przewodnik

2016-08-01 11:18:52 (ost. akt: 2016-08-02 14:20:37)

„Przygoda, która zapiera dech w piersiach. Dosłownie” – pierwsza polska książka o łowiectwie podwodnym - Patrycja Przełucka

Pierwszy w Polsce praktyczny przewodnik
Odkąd pamiętam, tata starał się zarazić mnie swoją pasją do nurkowania i łowiectwa podwodnego. Kocham pływać i uwielbiam zgłębiać tajemnice świata przyrody, jednak stworzona bardziej do życia wśród książek niż sportów ekstremalnych, nie podłapałam tej iskry.

Marzenie taty o wspólnym nurkowaniu z córką nie spełniło się. Po 17 latach nieudanych podejść do nurkowania, postanowiłam zrobić dla taty coś, co umiem najlepiej – napisałam razem z nim książkę. Przedstawiamy Wam pierwszą polską pozycję na temat spearfishingu.

Mój tata, Andrzej Przełucki, podwodny łowca, freediver i fascynat kajakarstwa morskiego, pamięta czasy, gdy niemożliwe było zdobycie jakichkolwiek informacji na temat spearfishingu. Podobnie było ze sprzętem i wyjazdami nad ciepłe morza. Wiedzę trzeba było zdobywać samemu, co czasem było bolesne.

Dlatego postanowiliśmy stworzyć poniższy podręcznik, żeby fascynaci tematu w Polsce nie musieli już szukać informacji po omacku w internecie lub w pozycjach zagranicznych autorów. W niniejszej książce, zebraliśmy całą wiedzę, jaką tata zdobył dzięki anglojęzycznym pozycjom, forom internetowym, a przede wszystkim dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu.

https://m.nurkowa.pl/2016/08/orig/fotoandrzejprzelucki-1413.jpg
Andrzej Przełucki

Na stronach książki znajdziecie techniczne i bardzo dokładne informacje na temat strzelania do ryb oraz samego nurkowania. Jednak, jak wielu z Was pewnie wie, spearfishing to nie tylko technika – to przede wszystkim pasja i zmagania człowieka z samym sobą. Ten trudny sport hartuje nie tylko ciało, ale także ducha.

Nurkując z kuszą na bezdechu możemy na parę minut zatrzymać czas, zniknąć w innej krainie, zespolić się z naturą i stać się jednym z otaczającym nas podwodnym światem. Łowiectwo podwodne to wspaniałe widoki, doskonały relaks, przygoda i nieodłączna adrenalina towarzysząca łowcy, który w pięknym, ale i niebezpiecznym podwodnym świecie nie jest widzem, lecz częścią łańcucha pokarmowego.

https://m.nurkowa.pl/2016/08/orig/foto2-1410.jpg

Pomimo, że w Polsce spearfishing ma wielu zwolenników, sport ten nie osiągnął u nas tak wielkiej popularności jak w południowych krajach Europy. Choć prawnie uregulowany, etyczny i ekologiczny, spearfishing często spotyka się w Polsce z nieprzychylną opinią. Spearo są często atakowani przez niedouczonych ekologów, działaczy i samozwańczych miłośników przyrody, którzy widzą w podwodnych łowcach bezwzględnych zabójców podwodnego życia.

Żeby wesprzeć ten niesamowity sport oraz ocieplić jego wizerunek w naszym kraju, stworzyliśmy pierwszy na polskim rynku praktyczny przewodnik po łowiectwie podwodnym, skierowany zarówno do początkujących, jak i do profesjonalistów, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę. „Spearfishing. Przygoda, która zapiera dech w piersiach. Dosłownie” to czterdzieści albumowych stron A4 gęsto zapełnionych wiedzą i opatrzonych zdjęciami własnymi oraz fotografiami zaprzyjaźnionych spearo.

https://m.nurkowa.pl/2016/08/orig/foto3-1411.jpg

Żeby książka mogła trafić do regularnej sprzedaży, pierwsze wydanie książki finansowane jest społecznościowo za pomocą serwisu crowdfundingowego PolakPotrafi.pl. Za otrzymane pieniądze sfinansujemy druk książki w profesjonalnej drukarni dziełowej, a także wysyłkę książki do wszystkich zainteresowanych. Ponadto, uzbierane środki pozwolą nam na stworzenie oficjalnej strony internetowej przewodnika oraz utrzymanie serwera.

Jeśli przekroczymy stawiany sobie próg finansowy, w pierwszej kolejności, rozbudujemy książkę o kolejne rozdziały dotyczące m.in. regulacji prawnych konkretnych państw oraz lokalizacji legalnych łowisk, a w kolejnej fazie, po uzbieraniu co najmniej dwukrotności pierwszego progu, przewidujemy przetłumaczenie książki i wydanie jej w języku angielskim.

https://m.nurkowa.pl/2016/08/orig/foto4-1412.jpg

Aktualnie egzemplarz można kupić przez stronę projektu. W tym celu należy wejść na

https://polakpotrafi.pl/projekt/pierwszy-polski-praktyczny-przewodnik-po-spearfishingu

i wybrać z menu nagród po prawej nagrodę, która oferuje książkę „Spearfishing. Przygoda, która zapiera dech w piersiach. Dosłownie”. Możliwe jest też zamówienie książki z autografem autora. Zgodnie z ideą kampanii crowdfundingowej, jeśli projekt zostanie ufundowany, czyli jeśli uzbieramy zaplanowaną przez nas sumę do 13 września, książka pojawi się w regularnej sprzedaży, dostępna przez swoją oficjalną stronę internetową.


Wszyscy, którzy chcą nas wesprzeć, ale nie są zainteresowani samym spearfishingiem, mogą sięgnąć po przygotowane przez nas gadżety, które, mamy nadzieję, okażą się atrakcyjne nie tylko dla płetwonurków, ale dla wszystkich fanów podwodnego świata. Do zaoferowania mamy między innymi ręcznie robione breloczki z płetwonurkiem, przypinki, koszulki, torby ekologiczne, a nawet etui na smartfona z podwodnym zdjęciem z książki.

https://m.nurkowa.pl/2016/08/orig/foto1-1409.jpg

Dla mojego taty i dla wielu, których znam, spearfishing i freediving to sposób na życie. Mój tata nurkuje i poluje od wielu lat i od zawsze jest wielkim miłośnikiem przyrody. Wszystkich chętnych do zanurkowania w głębiny i zgłębienia tajników łowiectwa podwodnego, zapraszamy gorąco do lektury i wspierania naszego przedsięwzięcia.

Patrycja Przełucka

Zachęcamy do obejrzenia animowanej infografiki: