Forum Ubezpieczenia Imprezy Pogoda

Poniedziałek, 22 lipca 2024. Imieniny Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

Projekt „Historia nurkowania w Olsztynie 1957–2017”

2017-04-21 20:23:33 (ost. akt: 2017-05-07 22:07:40)

Olsztyn, w 1957 roku stał się miejscem czynnego uprawiania nurkowania swobodnego. Od tego czasu, przez ponad pół wieku - setki, jak nie tysiące, mieszkańców miasta jedenastu jezior i trzech rzek, rozkoszowało się widokami podwodnego Olsztyna i jego okolic.

Projekt „Historia nurkowania w Olsztynie 1957–2017”
Portal Nurkowa Polska bardzo aktywnie zaangażował się w powstanie projektu „Historia nurkowania w Olsztynie 1957–2017”, którego jednym z celów jest napisanie książki o historii nurkowania swobodnego w Olsztynie. Przyczynkiem do tego ambitnego kroku, jest prawie nie zaznana w Polsce, a bardzo ciekawa i wyjątkowa, działalność olsztyniaków w poznawaniu podwodnego świata. Olsztyn na historycznej, nurkowej mapie Polski to obecnie „czarna dziura”. Niewielu dziś ludzi ma świadomość o roli Olsztyna w rozwoju nurkowania w Polsce. Niestety, ale już z niektórymi koleżankami i kolegami odeszła na zawsze pamięć i wspomnienia o pionierskich podwodnych przygodach. Na szczęście pozostały jeszcze liczne dokumenty, zdjęcia i artykuły prasowe oraz wspomnienia małego grona świadków tamtych czasów.

https://m.nurkowa.pl/2017/04/orig/hnwo-001-1530.jpg

Tak się zaczęła historia nurkowania w Olsztynie. Pierwsze zdjęcia płetwonurków i ich sprzętu z 1957 roku z kroniki Naukowego Koła Badań Podwodnych ( NKBP) przy Wydziale Rybactwa na Wyższej Szkole Rolniczej w Olsztynie. Fot. z archiwum Marka Strzelichowskiego.

https://m.nurkowa.pl/2017/04/orig/hnwo-007-1536.jpg

Klubowy jeep NKBP przed Wydziałem Rybackim WSR w Olsztynie. Od lewej: ?, Idzi Drzycimski, Leszek Suchy, Jerzy Myszkiewicz. Fot. Leszek Suchy.

https://m.nurkowa.pl/2017/04/orig/hnwo-010-1539.jpg

Kolega Stefan Wysocki na dziobie wraku włoskiego statku w pobliżu Dubrownika (głębokość 24-25m). Druga wprawa naukowa NKBP z Olsztyna nad Adriatyk, IX.1963. Fot. Leszek Suchy.

Członkowie Akademickiego Klubu Płetwonurków „Skorpena”, w związku z przypadającym na rok 2018 - półwieczem działalności klubu, postanowili wyjątkowo doniośle uczcić ten jubileusz. Portal Nurkowa Polska, który od dziesiątek lat jest związany ze olsztyńską Skorpeną, zaproponował powstanie książki o historii nurkowania w Olsztynie. Akademicki Klub Płetwonurków „Skorpena” jest obecnie najdłużej działającym klubem płetwonurków w grodzie 11 jezior i trzech rzek. Dodatkowo akademicki klub jest w dużej mierze „przedłużeniem” działalności, na terenie miasteczka studenckiego w Kortowie, Naukowe Koło Badań Podwodnych ( NKBP) przy Wydziale Rybackim na Wyższej Szkole Rolniczej w Olsztynie - powstałego w 1957 roku. Spuścizną po aktywnej działalności klubu AKP „Skorpena” w latach 80 i 90-siątych ubiegłego wieku jest większość „starych”, doświadczonych, aktywnych olsztyński płetwonurków oraz instruktorów nurkowania swobodnego w Olsztynie, albowiem w swoje karierze nurkowej z reguły, pierwsze podwodne kroki, stawiali najczęściej w studenckim klubie w Kortowie. Z środowiska „Skorpeny” wyewoluowało też kilka komercyjnych szkół i centrów nurkowych prowadzących działalność na ternie miasta.

https://m.nurkowa.pl/2017/04/orig/hnwo-012-1541.jpg

Nurkowanie podlodowe w zimie 1964 rok, Jezioro Ukiel na przystani OKS. Na zdjęciu od lewej: Jerzy Dudek i Krzysztof Szulc. Fot. Sławek Mazur.

Od 1960 roku w Olsztynie, oprócz uczelnianej grupy płetwonurków, kolega Juliusz Wasik stworzy pod egidą Morskiego Klubu Ligi Obrony Kraju nowy klub płetwonurków w Olsztynie, z którego szybko tworzą się w ciągu paru lat nowe grupy płetwonurków. Na tej fali powstaje np. w 1963 roku Klub Płetwonurków PTTK „Koral”. Od tego czasu na terenie Olsztyna działa równolegle kilku grup ludzi-żab. Często dochodzi do współpracy między klubami, a wielu wolnych strzelców, nieraz zmienia barwy klubowe. Nie obca jest też rywalizacja, zwłaszcza na arenie sportowej czy biznesowej. Tak na przestrzeni ponad półwiecznej tworzyła się zawiła historia nurkowania w Olsztynie.

https://m.nurkowa.pl/2017/04/orig/hnwo-013-1542.jpg

Dwie "żywe skamieniałości" olsztyńskiego nurkowania podczas zawodów w nurkowaniu podlodowym na wstrzymanym oddechu "Extremall V" w Olsztynie na Jeziorze Kortowskim w lutym 2012 roku. Do lewej: Bogdan Senderski czyli "Broda" - honorowy członek i wieloletni prezes AKP "Skorpena, Paweł Laskowski - portal Nurkowa Polska, Juliusz Wasik instruktor nurkowania od 1959 roku, założyciel wielu klubów nurkowych w Olsztynie i nauczyciel całej rzeszy olsztyńskich płetwonurków, obecnie znany w kręgach nienurkowych jako Juliusz I - Król Włóczęgów Bieszczadzkich. Fot. Marek Krzynowek.

Narodziny nurkowania swobodnego w Olsztynie ma bardzo długą metrykę. Miasto nad Łyną należy do elitarnego grona kilku miejsc w Polsce, gdzie po raz pierwszy w kraju, zaczęto nurkować hobbistycznie w sprzęcie nurkowym. W 1957 roku przy Wydziale Rybactwa na Wyższej Szkole Rolniczej w Olsztynie z inspiracji młodych naukowców powstała Sekcja Badań Podwodnych, którą później przemianowano na Naukowe Koło Badań Podwodnych ( NKBP). Członkami tej elitarnej grupy byli naukowcy i studenci kortowskiej uczelni, zajmujący się badaniami podwodnymi, uczestnicy wielu akcji eksploracyjnych na terenie Polski i zagranicy. Członkowie Koła Badań Podwodnych byli organizatorami pierwszych dwóch edycji Mistrzostw Polski w Łowiectwie Podwodnym. Dodam tylko, że jeden z członków NKBP, kolega Leszek Suchy, był konstruktorem legendarnych już automatów oddechowych R-7 „Kajman” i R-8 „Marlin” produkowanych do 1979 roku przez Zakład Mechaniki Precyzyjnej w Gdańsku. Prototyp automatu oddechowego Kajman był często testowany na Jeziorze Ukiel i Kortowskim. Płetwonurkowie z NKBP w Olsztynie wespół z Warszawskim Klubem Płetwonurków wydobyli dwa samoloty z II Wojny Światowej, pierwsi penetrowali zalane bunkry Głównej Kwatery Hitlera w Gierłoży i Kwatery Głównej Niemieckich Wojsk Lądowych (OKH) w Mamerkach. Prowadzili liczne badania naukowe w polskich jeziorach i rzekach, uczestniczyli w eksploracjach wielu jaskiń i sztolni, nurkowali naukowo w Bałtyku i Adriatyku – nurkując i pracując na sprężonym powietrzu do głębokości 75 metrów, itd. Naukowe Koło Badań Podwodnych definitywnie przenosi w 1968 roku, z całą bazę sprzętową, do Szczecina i wraz z częścią członków NKBP kontynuuje działalność przy Wydział Rybactwa Morskiego i Technologii Żywności na Wyższej Szkole Rolniczej w Szczecinie. Na uczelni w Olsztynie pozostaje część byłych członków NKBP – pracowników, naukowców i studentów Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie (WSR). Byli to przede wszystkim: Michał Woźniewski, Tadeusz Masztalerz i Zbigniew Uggla, których wiedza, doświadczenie nurkowe, pozwoliło na sprawne współtworzenie i działalność nowego studenckiego klubu płetwonurków w Kortowie. AKP „Skorpena” powstała w tym samym roku kiedy nastąpiła przeprowadzka bazy sprzętowej NKBP.

https://m.nurkowa.pl/2017/04/orig/hnwo-006-1535.jpg

Pierwsza wielka wyprawa turystyczno-naukowa płetwonurków AKP "Skorpena" na kontynent azjatycki w 1974 roku - Syria 74. Była to już trzecia ekspedycja kortowskich studentów na ciepłe wody. Pomoc w organizacji wyprawy i nadzór naukowy w ekspedycji zapewnił Morski Instytut Rybactwa z Gdyni. Fot. z archiwum Nurkowej Polski.

https://m.nurkowa.pl/2017/04/orig/hnwo-004-1533.jpg

Początek lat 80-siątych, jedna z wielu wypraw nurkowych AKP "Skorpena" do Grecji. Pożegnanie wyprawowiczów sprzed siedziby klubowej w Kortowie. Fot. z archiwum Nurkowej Polski.

https://m.nurkowa.pl/2017/04/orig/hnwo-015-1544.jpg

Zajęcia na obozie nurkowym AKP "Skorpena" na stopień podstawowy na Jeziorze Bachotek w lipcu 1987 roku. Fot. Waldemar Bronakowski.

https://m.nurkowa.pl/2017/04/orig/hnwo-003-1532.jpg

"Rafa 89" czyli jedna z dwóch samochodowych wypraw nurkowych do Izraela i Egiptu w historii AKP "Skorpena" z Olsztyna. Wprawa "Rafa 89" trwała kilka miesięcy, na którą 11 członków klubu wybrało się niemieckimi samochodami marki "Robur" i "Mercedes-Benz". Koszt wyjazdu jak na tamte czasy niebagatelny -250$. Na zdjęciu sjesta skorpeniarzy w miejscu nurkowym zwanym "Tower" w miejscowości Sharm El Sheikh. Fot. Marek Krzynowek.

W latach 70 i 80 największą liczbę płetwonurków w Olsztynie skupiał Klub Płetwonurków PTTK "Koral". Słynął na całą Polskę z zawodników w sportowym nurkowaniu na orientację. Płetwonurkowie z „Korala” często zajmowali miejsca na „pudle” na Mistrzostwach Polski i Europy. „Koral” był dużym i prężnym klubem. W czasie największego rozkwitu koledzy z „Korala” na nurkowania w Jeziorze Ukiel pływali własnym stateczkiem o nazwie „Andrzej” oraz szczycili się piękną siedzibą klubową nad brzegiem jeziora. Jedyną zachowaną pamiątką po klubie PTTK „Koral” z Olsztyna jest nadal stojący na dnie jeziora Ukiel „podwodny habitat Koral” nazywany obecnie „dzwonem nurkowym”. Przełom lat 90-siątych to powolny upadek Klubu Płetwonurków PTTK „ Koral”. Okres ten znakomicie wykorzystał Akademicki Klub Płetwonurków „Skorpena” z Kortowa, związany, od powstania w 1968 roku, z olszyńską Akademią Rolniczo-Techniczną. Stając się, przez prawie ćwierć wieku, liderem w olsztyńskim świecie nurkowym, szeroko znanym też w polskim światku nurkowym. Pod koniec lat 90-siątych XX wieku zaczynają powstawać, oprócz klubów niekomercyjnych, prywatne sklepy ze sprzętem do nurkowania i szkoleniowe centra nurkowe. Właścicielami tych interesów są ludzie wywodzący się ze środowiska AKP „Skorpena”. W międzyczasie cześć olsztyniaków nurkuje w klubie LOK, Państwowej Straży Pożarnej czy innych mniejszych lub większych klubach nurkowych lub w nieformalnych grupach, o których coraz mniej się w Olsztynie pamięta.

https://m.nurkowa.pl/2015/08/orig/jezioro-ukiel-andrzej-06-1990-001-921.jpg

Wzorem komandora J.Y. Cousteau i jego flagowego statku „Calypso”, przez wiele lat, koledzy z klubu płetwonurków PTTK „Koral” pływali na nurkowania po jeziorze Ukiel stateczkiem motorowym o nazwie „Andrzej”.

https://m.nurkowa.pl/2017/04/orig/hnwo-005-1534.jpg

Olsztyn to miasto znakomitych fotografów podwodnych. Fotografie Alicji i Janusza Dramiński czy Jeremiusza Dutkiewicza można podziwiać w albumowych wydaniach, czym bardzo niewielu podwodnych polskich fotografów, może się pochwalić. Jeden z trzech albumów ze zdjęciami podwodnymi nestorów nurkowania w Olsztynie - państwa Alicji i Janusza Dramińskich.

https://m.nurkowa.pl/2017/04/orig/hnwo-002-1531.jpg

Sportowa orientacja podwodna - to od kilkudziesięciu lat, do teraz, specjalność płetwonurków z Olszyna. Przez lata zawodnicy z "Korala" święcili sukcesy na wodach polskich i zagranicznych. Zdjęcie te zostało zrobione w 2000 roku(?) na przystani LOK nad Jeziorem Ukiel w Olsztynie w czasie rozgrywanego Pucharu Warmii i Mazur w orientacji podwodnej. Od lewej koledzy: Janusz Wieczorek, Tomasz Grabysa, Wojciech Kujawski, Piotr Śleszyński, Tomasz Żabiński, Leszek Dziarmaga i Janusz Dramiński. Fot. Wojciech Kujawski.


https://m.nurkowa.pl/2017/04/orig/korona-jezior-ziemi-fot-kamil-iwankiewicz-4-1545.jpg

„Nurkowa Korona Ziemi” najbardziej ambitny projekt płetwonurków z Olsztyna, w ramach którego kolega – Kamil Iwankiewicz, wraz z grupą olsztyniaków, przemierza kontynent po kontynencie, zaliczając nurkowania we wszystkich najwyżej położonych jeziorach na każdym z 7 kontynentów. Na zdjęciu powrót z nurkowania w w jeziorze Licancabur, położonego na wysokości 5900m.n.p.m. Fot. Kamil Iwankiewicz.


Jednym ze sposobów na zbieranie materiałów do książki o „Historii nurkowania w Olsztynie 1957–2017” są cykliczne spotkania dla miłośników aktywnego zwiedzania podwodnego świata w siedzibie AKP „Skorpena” w Olsztynie przy ulicy Kanafojskiego 3,( Dom Studenta 1). Na spotkania tych będziemy się chwalić i opowiadać o materiałach i zdjęciach do których dotarliśmy oraz będziemy zapraszać nestorów olsztyńskiego nurkowania, którzy osobiście posiłkując się własnymi archiwami i wspomnieniami, będą opowiadać o starych czasach. Spotkania mają formułę otwartą, a każdy zainteresowany może czuć się zaproszony. Wszystkie zgromadzone materiały w formie elektronicznej będą w przyszłości ogólnie dostępne. Eksponaty materialne zaś po zamknięciu projektu zostaną przekazane do Muzeum Nurkowania w Warszawie.

Autor: Paweł LaskowskiW najbliższym czasie zostanie otwarta wirtualna witryna Projektu - „Historia nurkowania w Olsztynie 1957 – 2017” o czym poinformujemy. Wszelkie informacje i zapytania z projektem można też kierować do Portalu Nurkowa Polska.


https://m.nurkowa.pl/2017/04/orig/hnwo-014-1543.jpg

I spotkanie Projekt „Historia nurkowania w Olsztynie 1957 – 2017” w klubie AKP Skorpena w styczniu 2017 roku. Półtorej godziny ciszy i niedowierzania. Wstęp do początków nurkowania swobodnego w świecie, Polsce i Olsztynie. Fot. Rafał Sobczak.

https://m.nurkowa.pl/2017/04/orig/hnwo-008-1538.jpg

II spotkanie Projekt „Historia nurkowania w Olsztynie 1957 – 2017” w klubie AKP Skorpena w marcu 2017 roku. Przesłuchiwanie i nagrywanie kolegi Marka Strzelichowskiego na okoliczność nurkowania w NKBP w Olsztynie w latach 1965-1968. Fot. Marek Krzynowek

https://m.nurkowa.pl/2017/04/orig/hnwo-011-1540.jpg

NKBP z Olsztyna na jednym z wielu nurkowań w zalanych kamieniołomach w Rogoźnicy pod Wrocławiem. Fot. Leszek Suchy


UWAGA !!!
Zapraszamy wszystkich pasjonatów nurkowania w Olsztynie na trzecie spotkanie z "Historią Nurkowania w Olsztynie w latach 1957-2017", które odbędzie się 26 kwietnia 2017 o godzinie 20:15 w siedzibie klubu AKP "Skorpena"