Forum Ubezpieczenia Imprezy Pogoda

Sobota, 25 marca 2023. Imieniny Bolka, Cezaryny, Marioli

Nurkowanie podlodowe roku !!! - PROJEKT "FOKA"

2015-03-05 17:27:02 (ost. akt: 2016-01-07 13:38:29)

Koledzy z klubu Płetwal w Giżycku, zorganizowali już kolejny raz nurkowanie w sprzęcie zabytkowym aczkolwiek, nienagannie utrzymanym. Ludzie, którzy kiedyś nurkowali w podobnych konfiguracjach musieli wykazywać się niebanalną cierpliwością, wytrzymałością oraz doświadczeniem…

Nurkowanie podlodowe roku !!! - PROJEKT FOKA

Autor: Łukasz „Oluke” Oganowski

https://m.nurkowa.pl/2015/03/orig/2f8a4-720.jpg

Czas płynie nieubłaganie. Dynamika z jaką rozwija się sprzęt do nurkowania – a przynajmniej informacje o coraz to nowszych rozwiązaniach umożliwiających bardziej komfortowe spędzanie czasu pod wodą, wymuszają na nurkach coroczne doposażanie się w coraz to bezpieczniejszy sprzęt. Standardem obecnie są suche skafandry, AO ze wspomaganiem, odciążeniem i ogrzewaniem czynnika oddechowego oraz komputery nurkowe umożliwiające pracę na kilku mieszaninach. Wokół jest mnóstwo prospektów i ulotek. Prawie wszystkie obrazują sprzęt wykonany wg. najwyższych standardów – niezawodny. Ilość nowinek jest tak wielka, że mało kto pamięta co było wczoraj….
A jest co wspominać...


Film się nie wyświetla? zobaczcie go na YouTube


Niewielu nurków ze stażem 20 letnim miało okazję zanurzyć się w polskiej produkcji sprzęcie nurkowym. Myśl techniczna, być może nie powalała, jednak była skuteczna. Ta właśnie myśl, która całkiem sobie radziła w czasach PRL, a w latach 80 i 90 tych została bezpowrotnie zalana myślą niewiele lepszą technicznie, ale wspomaganą świetnym zachodnim marketingiem we wschodnim wykonaniu.
Starsi koledzy zawsze ze łzą w oku wspominali szkolenie w "MORSIE", "KAJMANIE" i "FOCE".

https://m.nurkowa.pl/2015/03/orig/2f8a4-722.jpg

Tak, właśnie przy "FOCE" było najwięcej wspomnień.


Koledzy wspominali walkę o każdą chwilę spędzoną pod wodą. Niedogodności były pomijane. Naturalnie mówiło się o nich, jednak cel „uśmiercał ból i cierpienie…” Chwile, na które tak czekano smakowały o niebo lepiej. Samo zejście, pierwszy oddech, chwila w której do nurka docierało że wszystko działa i mało cieknie była ukoronowaniem godzinnych przygotowań.
Skompletowanie całego sprzętu w stanie technicznym umożliwiającym nurkowanie było dość pracochłonne. Z czasem jednak okazało się, że zachowały się egzemplarze sprzętu w naprawdę dobrym stanie. Pozyskaliśmy kilka kompletnych aparatów PR 27 oraz całą szkatułkę biżuterii, na którą składały się różne wskazówkowe głębokościomierze, kompasy produkcji CCCP oraz Made In FRANCE, zegarki oraz noże.

https://m.nurkowa.pl/2015/03/orig/33207-726.jpg

Znalazły się też sznurowane płetwy "Stomil". Obie.

Kiedy już doszło do pierwszych prób okazało się, że to zupełnie inny świat. Zupełnie inne poczucie partnerstwa. Zupełnie inna, choć w tej samej wodzie, adrenalina. No i się zaczęło. Jednym z pierwszych spostrzeżeń było to, jak ważne jest utrzymanie sprzętu. Zrozumieliśmy po co jest talk w kilogramach i dlaczego między butlami są pływaki. Szybko też do nas dotarło, że kiedyś było trudniej o sprzęt i szkolenie. Kolejne kursy mogli robić tylko nieliczni szczęśliwcy i desperaci. Tylko czemu, jeśli kursy kończyli najlepsi – teraz nic o tym nie wiemy. Może po prostu na rynku zostały same miernoty i męczą nas co raz to nowszymi rozwiązaniami tego samego, a Ci najlepsi po prostu dalej robią swoje?
I właśnie to jest powód, dla którego to robimy. Po prostu warto pamiętać na czym szkolili się ojcowie.

https://m.nurkowa.pl/2015/03/orig/2f8a4-721.jpg

Sebastian Łepkowski, autor tekstu i filozoficznych przemyśleń, instruktor nurkowania. Związany od lat z nurkowaniem rekreacyjnie i zawodowo. Po prostu "gość" w światku nurkowym.


OPOWIADAŁ ORAZ TESTOWAŁ „FOKĘ”
SEBASTIAN ŁEPKOWSKI

ZDJĘCIA & MONTAŻ:
ŁUKASZ OGANOWSKI

SOUND FX:
VIDEO COPILOT

PRODUKCJA:
STUDIO-A-PROPOS DESIGN
2015

https://m.nurkowa.pl/2015/03/orig/33207-725.jpg

EKIPA NURKÓW ASEKURUJĄCYCH:
ADAM SOBAŃSKI
KRZYSZTOF GOLUBIŃSKI
DANIEL WINIARZ
BOGDAN ŁAWRYNOWICZ

PODZIĘKOWANIA:
AGATA SZABŁOWSKA-OGANOWSKA
KP PŁETWAL GIŻYCKO
MATEUSZ KACZYŃSKI - ARTIS FILM
MARCIN MIERONOWICZAutor filmu oraz fotografii:

Łukasz „Oluke” Oganowski

Urodzony na Mazurach, twórca oraz producent multimedialny.
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na wydziale fotografii.
Od lat pasjonat obrazowania podwodnego.
Tata Anieli i Róży…
www.oganowski.com

https://m.nurkowa.pl/2015/03/orig/1960093-10152214196474231-2039590500-n-728.jpg

Jeszcze:

O "mokrych" nurkowaniach podlodowych w dawnych czasach
Tutaj