Forum Ubezpieczenia Imprezy Pogoda

Wtorek, 28 stycznia 2025. Imieniny Agnieszki, Kariny, Lesława

Nurkowisko miejskie w Olsztynie.

2015-08-30 21:35:32 (ost. akt: 2016-03-30 12:15:29)

W Olsztynie trwa trzecia edycja wyboru przedsięwzięć w ramach budżet obywatelskiego, który daje mieszkańcom realne szanse wpływu na miejskie inwestycje. Obywatelski ruch „Olsztyn Nurkuje” zgłosił pierwszy w Polsce projekt budowy miejskiego nurkowiska. Od 12 do 27 września mieszkańcy Olsztyna będą mogli głosować na projekty, które mają zostać zrealizowane w 2016 roku. Jednym z nich jest wspomniane nurkowisko miejskie w Olsztynie nad jeziorem Ukiel.

Nurkowisko miejskie w Olsztynie.
Historia nurkowania swobodnego w Olsztynie ma bardzo długą metrykę. W 1957 roku przy Wydziale Rybactwa na Wyższej Szkole Rolniczej w Olsztynie z inspiracji młodych naukowców powstało Naukowe Koło Badań Podwodnych ( NKBP) do którego należeli naukowcy i studenci zajmujący się badaniami podwodnymi, uczestnicy wielu akcji eksploracyjnych na terenie Polski i zagranicy. Członkowie Koła Badań Podwodnych byli organizatorami pierwszych trzech edycji Mistrzostw Polski w Łowiectwie Podwodnym. Dodam tylko, że jeden z członków NKBP, kolega Leszek Suchy, był konstruktorem legendarnych już automatów oddechowych R-7 „Kajman” i R-8 „Marlin” produkowanych do 1979 roku przez Zakład Mechaniki Precyzyjnej w Gdańsku. Prototyp automatu oddechowego Kajman był często testowany na Jeziorze Ukiel. W latach 70 i 80 największą liczbę płetwonurków w Olsztynie skupiał Klub Płetwonurków PTTK "Koral". Słynął na całą Polskę z zawodników w nurkowaniu sportowym na orientację, którzy często zajmowali miejsca na „pudle” na Mistrzostwach Polski i Europy. „Koral” był dużym i prężnym klubem. W czasie największego rozkwitu koledzy z „Korala” na nurkowania w Jeziorze Ukiel pływali własnym stateczkiem o nazwie „Andrzej”. Jedyną pamiątką po klubie PTTK „Koral” z Olsztyna jest nadal stojący w odmętach jeziora Ukiel „podwodny habitat Koral” nazywany dzwonem nurkowym. Przełom lat 90 to powolny upadek Klubu Płetwonurków PTTK „ Koral”. Okres ten znakomicie wykorzystał Akademicki Klub Płetwonurków „ Skorpena” z Kortowa, związany od powstania w 1968 roku z Olszyńską Wyższą Uczelnią Rolniczą. Stając się, przez prawie ćwierć wieku, liderem w olsztyńskim świecie nurkowym, a szeroko znanym na krajowej arenie. Schedą po aktywnej działalności klubu AKP „Skorpena” są wszyscy obecnie „znani” i aktywni płetwonurkowie oraz instruktorzy nurkowania swobodnego w Olsztynie, gdyż swoje pierwsze, podwodne kroki w Kortowie. Członkowie AKP „Skorpena” w 2009 roku zorganizowali największą imprezę nurkową w Polsce (w ramach corocznych, cyklicznych imprez) – IX Skorpenowy Spływ Łyną.

https://m.nurkowa.pl/2015/08/orig/jezioro-ukiel-andrzej-06-1990-001-921.jpg

Wzorem komendanta J.Y. Cousteau i jego flagowego statku „Calypso” , przez wiele lat, koledzy z klubu płetwonurków PTTK „Koral” pływali na nurkowania po jeziorze Ukiel stateczkiem o nazwie „Andrzej”.

Obecnie w Olsztynie blisko tysiąc osób posiada uprawnienia do nurkowania swobodnego. Z roku na rok grono powiększa się o następne kilkadziesiąt osób. Patenty instruktorów nurkowania posiada kilkanaście osób, a na terenie Olsztyna działa kilka centrów i szkół nurkowych. Olsztyn na mapie kraju jest jednym z większych ośrodków nurkowania. Dlaczego tak się dzieje? Jedną z odpowiedzi jest wyjątkowe położenia miasta. Obecnie w granicach administracyjnych Olsztyna leży 11 jezior oraz parę mniejszych zbiorników. To ewenement na skalę krajową. Część z nich nadaję się do uprawiania nurkowania. Kilkadziesiąt innych akwenów nurkowych można znaleźć w promieniu 20 - 30 kilometrów od Olsztyna. Wszystko, co opisałem czyni z Olsztyna prawdziwe eldorado nurkowe na ternie Polski.

https://m.nurkowa.pl/2015/08/orig/capture-20150619-164636-923.png

Tak wygląda obecnie z lotu ptaka okolica „dzikiego miejskiego nurkowiska” w Olsztynie przy ulicy Bałtyckiej między osiedlami Likuzy i Gutkowo.

Największym i zarazem najgłębszym olsztyńskim jeziorem jest jezioro Ukiel, zwane również Krzywym. Jego powierzchnia wynosi 412 ha, a maksymalna głębokość dochodzi do 43 metrów. To najczystsze i najbardziej atrakcyjnie nurkowo olsztyńskie jezioro. Według raportu o stanie środowiska województwa warmińsko-mazurskiego Jezioro Ukiel w 2004 roku posiadało II klasę czystości wód i II kategorię podatności na degradację.

https://m.nurkowa.pl/2015/08/orig/10410194-701763469970117-3889128828822710351-n-927.jpg

Plan batymetryczny części Zatoki Gutkowskiej w okolicy „dzikiego miejskiego nurkowiska” w którego okolicy znajduje się 38 metrowy głęboczek.

„Dzikie nurkowisko miejskie” posadowione jest przy ulicy Bałtyckiej nad Zatoką Gutkowską. Same Ploso Gutkowskie, zwane także Zatoką Kopernika, ma powierzchnię 117,9 ha i głębokość maksymalną 43 m. Zatoka otoczona jest polami uprawnymi i zabudową dzielnic Olsztyna – osiedlem Gutkowo i Likusy. Jest najczystszą częścią jeziora i z pewnością będzie najdłużej opierać się degradacji.
Przez lata perełką wśród jezior olsztyńskich było jezioro Tyrsko nazywane również Żbikiem. W latach 1957-1987 było uznane za rezerwat przyrody ze względu na poryblin jeziorny - roślinę będącej reliktem epoki lodowcowej. W latach 30 ubiegłego wieku jezioro Tyrsko było opisywane jako jezioro oligotroficzne. Jeszcze w latach 80 - tych jego widoczność była legendarna. Standardowo w lecie przezroczystość wody oscylowała na poziomie 6 - 8 metrów. Jednakże w XXI wieku jezioro zaczęło powoli umierać. Przyczyn tego zjawiska jest wiele, a tempo procesu, w ostatnich latach, jest wręcz lawinowe.

https://m.nurkowa.pl/2015/08/orig/gopr0947-929.jpg

Widok nawet w powszedni dzień kilku samochodów i ludzi ubranych w dziwne ubrania z butlami na plecach to widok typowy dla tego miejsca w Olsztynie od lat. Tu powstał obywatelski ruch „Olsztyn Nurkuje”.

Ta sytuacja sprawiła, że olsztyńscy płetwonurkowie zaczęli coraz częściej nurkować w Jeziorze Ukiel. Pierwszymi, stałymi gośćmi na brzegu Zatoki Gutkowskiej byli płetwonurkowie związani z centrum nurkowym WMCN kolegi Jacka Kołakowskiego. Część z nich założyła nieformalną grupę nurkową „WIR”. Członkowie grupy przez pierwsze lata stali się gospodarzami tego miejsca. Ich praca przyciągnęła zainteresowanie innych płetwonurków, którzy powoli zaczęli dokładać swoje trzy grosze do dzikiego nurkowiska. Miejsce szybko zyskało na rozgłosie stając się od dwóch lat najpopularniejszym miejscem nurkowym w Olsztynie. Atrakcyjność tego miejsca zwróciła też uwagę fanów „deski z żaglem”, którzy w wietrzne dni wspólnie z płetwonurkami okupują ten fragment brzegu. Niemal codziennie ktoś z niego korzysta, a bywa, że nurkuje tam po kilkadziesiąt osób. Jest to miejsce gdzie spotykają się ze sobą olsztyńscy płetwonurkowie, nawiązują znajomości i dzielą się informacjami o podwodnym świecie. Drobny incydent nurkowy, późną jesienią w 2014 roku pokazał też, że można liczyć w razie problemów na pomoc bardziej doświadczonych kolegów, a interwencja profesjonalnych służb ratowniczych jest niemal ekspresowa.

https://m.nurkowa.pl/2015/08/orig/11425236-10203083130558125-1106271685926040143-n-925.jpg

Jedna z wielu niespodzianek do znalezienia na dnie Jeziora Ukiel.

Obecnie nurkowanie swobodne to rodzaj aktywności ruchowej uprawianej przez okrągły rok. Nawet pokrywa lodowa nie kończy sezonu nurkowego, wręcz przeciwnie, nurkowanie podlodowe staje się bardzo popularne. Atrakcyjne miejsce, czysta woda, a przed wszystkim łatwy dojazd ściąga jak magnes nurków podlodowych. O popularności tego miejsca świadczy „Noc nurków” czyli Diversnight - międzynarodowa impreza polegająca na jednoczesnym nocnym nurkowaniu o jednej porze, w kilkudziesięciu krajach na świecie. W Olsztynie, w dniu 6 listopada 2014 roku, w imprezie Diversnight 2014 r. na dzikim nurkowisku nad jeziorem Ukiel wzięło udział najwięcej osób w Polsce.

https://m.nurkowa.pl/2015/08/orig/capture-20150829-185108-920.png

Tak wyglądał zimny listopadowy wieczór w 2014 roku na "dzikim miejskim nurkowisku" nad jeziorem Ukiel. fot. Przemysław Skrzydło

Miłośnicy podwodnych spacerów, nie tylko z Olsztyna, liczą na uporządkowanie terenu wokół amatorskiego nurkowiska w ramach przedsięwzięć Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Od lat lokalni nurkowie próbują zagospodarować miejsce własnymi siłami. Ławki do ubierania sprzętu padały już parokrotnie ofiarą wandali i złodziei. Dużą niedogodnością jest przede wszystkim fatalny zjazd z ul. Bałtyckiej, który nawet przy dobrej pogodzie nadaje się obecnie wyłącznie dla aut terenowych. Brak jest też sanitariatów w tym miejscu. Założeniem planu jest jak najmniejszy wpływ na ekosystem jeziora. Dlatego zakładamy pozostawienia szerokiego pasa nadbrzeżnych zarośli i szuwarów, które pełnią rolę naturalnego filtra przed spływającymi biogenami. Zakładamy tylko 2,5 metrowe przejście do brzegu jeziora. Wymogi bezpieczeństwa nakazują zadbanie o niezbędny sprzęt w przypadku wypadku pod wodą. W planach jest ustawienie na nurkowisku skrzyni ze sprzętem do tlenoterapii na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia. Wielu z olsztyńskich płetwonurków nurków jest po szkoleniach ratowniczych, dzięki czemu mogliby udzielić profesjonalnej pomocy przed przybyciem służb ratowniczych. Dla wygody aktywnie spędzających czas w tym miejscu zasadnym byłby montaż trzech wiat i miejsc do suszenia sprzętu. Miejsce na ognisko i kosze pozwoliłyby na utrzymanie terenu w czystości . Słup oświetleniowy z detektorem ruchu oraz miejski monitoring zapewniłby pomoc przy nocnych nurkowaniach oraz zapewniłby ochronę tęgo miejsca przed wandalami i złodziejami.
Jedynym sposobem na realizację tego planu jest udział mieszkańców Olsztyna w glosowaniu nad III edycją Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Ważny jest każdy złożony glos na projekt numer 189 –„Nurkowisko miejskie” w dniach od 12 do 27 września 2015 roku. Głosować będzie można tradycyjnie - za pomocą kart do głosowania, które będą dostępne w różnych punktach miasta i elektronicznie. Listę zwycięskich projektów poznamy 5 października 2015. Projekt, który wygra będzie realizowany przez Urząd Miasta Olsztyn w 2016 roku. Projekt obywatelski ruch „Olsztyn Nurkuje” znajduje się na Oficjalnej liście projektów zgłoszonych w 3 edycji OBO - Projekty ogólnomiejskie.

https://m.nurkowa.pl/2015/08/orig/gopr0330-926.jpg

Każdy głos co najmniej 15 letniego mieszkańca miasta Olsztyn decyduje w głosowaniu. " Olsztyn Nurkuje" zachęca do głosowania na nurkowisko miejskie głównie przez Internet, za pomocą komórki, tabletu czy komputera. Będzie też można głosować tradycyjnie, za pomocą karty do głosowania, głównie w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, a także w punktach informacyjnych Urzędu Miasta.


Projekt numer 189 –„Nurkowisko miejskie”


Nurkowisko miejskie i innych sportów wodnych (np. windsurfing) nad Jeziorem Ukiel przy ul. Bałtyckiej

Opis zadania: przebudowa zjazdu i budowa parkingu dla samochodów z kostki polbruk na betonowej podsypce; wykonanie utwardzonego zejścia do wody o szerokości 2,5 m; budowa trzech drewnianych wiat ze stołami do montażu i ubierania sprzętu nurkowego, miejsca na suszenie sprzętu ; zainstalowanie toalety WC; wyposażenie nurkowiska w sprzęt do tlenoterapii i AED; wyznaczenie miejsca na ognisko i zamontowanie śmietnika; lampa oświetleniowa z włącznikiem ruchu; montaż monitoringu miejskiego (kamer). Kosztorys projektu to 250 000 zł.

Głosowanie rozpocznie się 12 września i potrwa do 27 września mieszkańców zameldowanych na terenie miasta Olsztyn. Obywatelski ruch „Olsztyn Nurkuje” zachęca przede wszystkimi do głosowania przez internet. Na czas głosowania zostanie stworzony przez UMO przyjazny użytkownikom portal. Głosy będzie można oddawać, korzystając z komputerów, tabletów czy smartfonów !!!

https://m.nurkowa.pl/2015/08/orig/maxresdefault10-930.jpg

Płetwonurek w toni Jeziora Ukiel
.