Forum Ubezpieczenia Imprezy Pogoda

Wtorek, 23 kwietnia 2024. Imieniny Ilony, Jerzego, Wojciecha

Muzeum Nurkowania

2016-06-02 21:52:48 (ost. akt: 2016-06-02 22:14:35)

Muzeum Nurkowania
Muzeum Nurkowania
ul. Grzybowska 88, 00-840 Warszawa
Godziny otwarcia:
wtorki 11:00 - 18:00

e-mail: office@muzeumnurkowania.pl
www.muzeumnurkowania.pl
facebook.com/MuzeumNurkowania
twitter.com/divingmuseumpl


"Muzeum Nurkowania w Warszawie otwarte 27.02.2006 r. powstało z inicjatywy małżeństwa Kariny i Grzegorza Kowalskich, oraz członków najstarszego w Polsce klubu płetwonurków - Stowarzyszenie Warszawski Klub Płetwonurków.

Historia nurkowania w Polsce to fascynująca, ale niezbyt znana część historii Polski. Mało, kto wie o udziale nurków sprowadzonych z Anglii do Polski na zlecenie króla Stanisława Augusta, aby oczyszczać z kamieni rzekę Niemen, tworząc z niej alternatywną do Wisły drogę transportu polskich towarów nad morze, z pominięciem Gdańska. Albo o duńskich, szwedzkich i polskich nurkach klasycznych, którzy w okresie międzywojennym budowali port Gdynia, a następnie go odbudowywali po II Wojnie Światowej.

Niewiele osób wie o heroicznej pracy polskich nurków na Wybrzeżu, którzy w latach 1945-1958 oczyszczali baseny portowe z min, wraków i gruzu oraz pomagali odbudowywać nie tylko porty, ale i mosty, tunele i wodociągi w całej zniszczonej Polsce. To właśnie im poświęciliśmy część ekspozycji w muzeum, pokazując wyposażenie nurka klasycznego. Nurkowie klasyczni jako pierwsi eksplorowali Jezioro Biskupin w 1935 r. dla potrzeb archeologii, rozpoczynając w ten sposób erę nowej dziedziny naukowej w Polsce – archeologii podwodnej.

Dopiero po roku 1943, w którym J. Cousteau wynalazł i wprowadził na rynek aparat do oddychania pod wodą, zwalniający nurka z „uwięzi przewodu powietrznego”, na świecie i w Polsce pojawili się „płetwonurkowie”, a nurkowanie stało się zajęciem także sportowym i rekreacyjnym.

Taką to właśnie historię można zobaczyć w naszym muzeum. Mamy tu już ponad 900 eksponatów. Pokazujemy zarówno sprzęt nurków klasycznych z XIX i XX w. jak i wczesny sprzęt płetwonurków, który pojawił się w połowie XX wieku. Mamy sprzęt produkowany samodzielnie na podstawie rysunków i wzorców sprzętu zachodniego. Nasz najstarszy eksponat pochodzi z 1895 r.

Wstęp do Muzeum jest bezpłatny. Muzeum prowadzone jest społecznie. W muzeum organizowane są specjalistyczne wystawy czasowe oraz comiesięczne, środowe spotkania z Historią Nurkowania otwarte dla wszystkich chętnych. Organizujemy także w Muzeum spotkania z interesującym ludźmi z całego świata, których łączy z nami zamiłowanie do nurkowania i historii nurkowania, wielu z nich tę historię tworzyło".
źródło: muzeumnurkowania.pl