Forum Ubezpieczenia Imprezy Pogoda

Poniedziałek, 22 lipca 2024. Imieniny Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

Nurkowie Marynarki Wojennej RP (1919 - 1939) w Fotografii

2018-04-23 19:03:33 (ost. akt: 2018-04-24 21:28:45)

Półka płetwonurka! Czyli, nie czytasz? To, nie idę z Tobą pod wodę! Cykl artykułów o autorach i książkach w języku polskim, tematycznie związanych z nurkowaniem. W tym odcinku przedstawimy najnowsze dzieło historyczne na temat nurkowania, autorstwa Kariny Kowalskiej i Wiesława Wachowskiego.

Nurkowie Marynarki Wojennej RP (1919 - 1939) w Fotografii
Album „Nurkowie Marynarki Wojennej RP (1919 - 1939) w Fotografii” jest pierwszą pozycja wydawniczą, która poprzez starannie dobrany zbiór fotografii podejmuje temat służby nurków Polskiej Marynarki Wojennej w okresie międzywojennym. Zaprezentowane w książce fotografie pochodzą ze własnych kolekcji autorów, prywatnych zbiorów rodzin nurków MW oraz archiwów państwowych i instytucji muzealnych. Ilustracyjna część albumu poprzedzona jest kalendarium z dziejów nurkowania w Marynarce Wojennej w latach 1919 - 1939, a podpisy wszystkich fotografii uzupełnione są o zwięzłe informacje wzbogacające wiedzę czytelnika o służbie nurków w tamtych czasach.

https://m.nurkowa.pl/2018/04/orig/kk-ww-np-001-1725.jpg

Muzeum przy Warszawskim Klubie Płetwonurków założyła, prowadzi i niezwykle aktywnie działa w nim Karina Kowalska. To nie tylko kustosz, ale i dobry duch tego miejsca. Muzeum nurkowania może się poszczyć już kilkoma wydanymi książkami ze znakiem "MN". O jednej z nich już wspominaliśmy w artykule - "Skafander Klingerta".

Duet autorów albumu, to osoby najbardziej zorientowane w kraju w tematyce historii nurkowania w Polsce i na świecie. Karina Kowalska, od lat kustosz i współtwórca założonego w 2006 roku Muzeum Nurkowania działającego w Warszawie. Autorka kilku publikacji na temat historii nurkowania. Pani Karina Kowalska wraz z Justyną Wasiak są autorkami projektu i albumu „Karl Heinrich Klingert”, poświęconej wrocławskiemu wynalazcy z przełomu XVIII i XIX wieku.

Kolega Wiesław Wachowski jest Prezesem Stowarzyszenia Miłośników Historii Nurkowania - Historical Diving Poland (HDS). W przeszłości był szefem szkolenia Federacji Akademickich Klubów Podwodnych (1972–1983), członkiem Komisji Działalności Podwodnej w latach (1977–2010). Instruktor Płetwonurkowania KDP/CMAS M3 od 1977 roku, instruktor nitroksowy, nurek trimiksowy i rebreather’owy. Jest autorem szeregu prac naukowo-badawczych i technicznych w zakresie inspekcji podwodnej i sprzętu nurkowego. Przez ponad 10 lat był również krajowym konsultantem w dziedzinie francuskiego sprzętu oddechowego do nurkowań militarnych i zawodowych.

https://m.nurkowa.pl/2018/04/orig/kk-ww-np-003-1726.jpg

Album jest podsumowanie wystawy "Nurkowie Polskiej Marynarki Wojennej 1923-1939" przygotowanej przez pasjonatów ze Stowarzyszenia Miłośników Nurkowania HDS Poland, przy współpracy Muzeum Marynarki Wojennej oraz Muzeum Nurkowania w Warszawie.


Autorom i wydawcy udało się zrobić ładną i wartościową pozycję książkową - treściowo i zdjęciowo. Dzięki pomocy jednego miłego tajemniczego Pana, wydano za niską cenę album, mający ponad 160 ilustracji, wydany na kredowym papierze w twardej okładce, który może być ozdobą każdej półki płetwonurka. Ze względu na mały nakład należny się spieszyć z zakupem.

Format albumu : 27cm x 21 cm,
- stron: 135
- okładka: twarda
- cena: 35 zł
Zamówienia na książkę można składać wyłącznie na adresy e-mail:

office@muzeumnurkowania.pl
lub
biuro@hds-poland.org
Dystrybucja wyłącznie drogą wysyłkową.

autor: Paweł Laskowski