Forum Ubezpieczenia Imprezy Pogoda

Wtorek, 3 grudnia 2024. Imieniny Hilarego, Franciszki, Ksawery

Skafander Klingerta

2016-05-28 22:07:24 (ost. akt: 2016-05-28 22:49:10)

219 lat temu, we wsi Opatowice, obecnie dzielnicy Wrocławia, Karl Heinrich Kliengert zademonstrował tłumom widzów zanurzenie człowieka w stroju nurka. Nurek przemaszerował dnem Odry, od brzegu do środka rzeki i ściął wystające z dna drzewo. Te kilka kroków, możliwych dzięki genialnemu wynalazkowi Karla Heinricha Klingerta sprawiło, że Wrocław przeszedł na zawsze do historii nurkowania.

Skafander Klingerta
Za twórcę pierwszego systemu nurkowego umożliwiającego swobodne poruszanie się pod wodą uznaje się wrocławianina Karla Heinricha Klingerta. W 1797 roku wynalazł on bowiem hełm, który dzięki połączeniu giętkimi rurami z dużym, wypełnionym skompresowanym powietrzem zbiornikiem umożliwiał całkiem spore wycieczki podwodne. Podstawą skafandra był dzwon, zbudowany z dwóch oddzielnych cylindrów. Po ich założeniu nurek naciągał skórzaną kurtkę, która miała uszczelnić konstrukcję. Pierwszy atmosferyczny skafander do nurkowania miał początkowo służyć do oczyszczania dna Odry. Klingert wykonał swój skafander i znalazł mężczyznę, który zszedł w nim pod wodę na głębokość 3 metrów. Żeby mógł jednak zanurkować, trzeba było przeprowadzić szkolenie podczas którego wynalazca uczył nurka wciągania powietrza nosem i wypuszczania ustami. Było to możliwe dzięki systemowi dwóch rur połączonych ze skafandrem i wystających nad powierzchnię wody. Parę lat później Klingert zaprojektował też pojemnik z powietrzem, który można było zamontować na dnie zbiornika wodnego. Dzięki takiemu rozwiązaniu nurek mógłby zejść na głębokść poniżej 6 metrów. Plan pozostał jedynie na papierze, bo nie starczyło pieniędzy na realizację projektu.
Karla Heinrich Klingerta zna obecnie cały świat. Kojarzą go wszyscy doswiadczeni nurkowie, bo mówi się o nim na szkoleniach z historii nurkowania. Napisali o nim chyba wszyscy autorzy książek poświęconych historii nurkowania. Na drugim końcu świata, w Papui-Nowej Gwinej, dostępne są znaczki pocztowe z Klingertem. W rodzimym Wrocławiu nie słyszało o nim wielu!

https://m.nurkowa.pl/2016/05/orig/467px-taucheranzug-karl-heinrich-klingert-1355.jpg

W skafandrze Klingerta nurek Friedrich Wilhelm Joachim wykonał w 1797r. szereg udanych zanurzeń w Odrze we Wrocławiu. Swój wynalazek Klingert przedstawił w książce „Opisanie nurkowej maszyny przeznaczonej do używania w rzekach”. W następnych latach wynalazca zaprojektował duży zanurzalny zbiornik z powietrzem, który razem z wykonanym uprzednio skafandrem powinien umożliwiać „autonomiczne” nurkowania na większych głębokościach (wynalazek praktycznie niezrealizowany) oraz skonstruował płomieniową lampę podwodną zasilaną powietrzem. fot. Wikipedia

Karl Heinrich Klingert żył we Wrocławiu w latach 1760-1828, gdzie ukończył gimnazjum protestanckie im. Świętej Marii Magdaleny i pracował jako nauczyciel fizyki oraz matematyki. Interesował się termodynamiką, mechaniką płynów i fizyką stosowaną. Przeprowadzał doświadczenia z elektrycznością i powietrzem. Wynalazł między innymi: pompę, która miała uwalniać tlen z wody, zapalniczkę na sprężone powietrze, lampę do prac podwodnych, drabinę i kosz ucieczkowy z pożaru, termometr i kompas dla osób niewidomych, protezę ręki, krzesło do ćwiczeń rehabilitacyjnych, wózek inwalidzki, sprężarkę do butli i butle. Jego największym dziełem był zbudowany w 1797 roku pierwszy atmosferyczny skafander do nurkowania.

https://m.nurkowa.pl/2016/05/orig/klingert-2016-001-np-1357.jpg

Karina Kowalska i Justyna Wasiak, są autorkami projektu albumu „Karl Heinrich Klingert. Obywatel Wrocławia” oraz filmu animowanego „Skafander Klingerta”.

Osobom zainteresowanym historią nurkowania oraz historią Wrocławia portal Nurkowa polska poleca album "Karl Heinrich Klingert obywatel Wrocławia" - wersja w języku polskim. Album, w twardej okładce, liczący 128 stron i zawierający 120 ilustracji sprzedawany jest przez Stowarzyszenie Warszawski Klub Płetwonurków - wydawcę albumu i współwłaściciela Muzeum Nurkowania. Cena to tylko 69.50 PLN + koszty przesyłki (lub odbiór własny). Jest to pierwsza taka poważna publikacja i jak dotąd jedyna w języku polskim o tym niezwykłym wrocławskim wynalazcy, który między innymi skonstruował znany na świecie, do dzisiejszego dnia, skafander do nurkowania zwany "Skafandrem Klingerta". Nakład książki jest mały, zainteresowanych albumem prosimy o zgłaszanie zamówień na adres: office@muzeumnurkowania.pl



Pierwsza zapowiedź animowanego filmu o Karlu Klingercie. W animacji poznamy historię odkrycia semi-atmosferycznego skafandra do nurkowania. Premiera filmu w 2017 roku.