Forum Ubezpieczenia Imprezy Pogoda

Poniedziałek, 14 października 2024. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Nurkowie z wraku "Gneisenau”

2019-10-23 17:08:32 (ost. akt: 2019-10-27 18:15:12)

Półka płetwonurka! Czyli, nie czytasz? To, nie idę z Tobą pod wodę! Cykl artykułów o autorach i książkach w języku polskim, tematycznie związanych z nurkowaniem. W tym odcinku przedstawimy piękne wdanie albumowe książki o historii wydobycia wraku pancernika „Gneisenau” przez polskich nurków, autorstwa Kariny Kowalskiej.

Nurkowie z wraku Gneisenau”
“Nurkowie z wraku Gneisenau” to trzecia z książek poświęconych historii polskich nurków klasycznych wydanych przez Muzeum Nurkowania w Warszawie. Poprzedziły ją dwie pozycje. Album „Nurkowie Marynarki Wojennej RP (1919 - 1939) w Fotografii”, który był pierwszą pozycja wydawniczą. Poprzez starannie dobrany zbiór fotografii, ukazuje temat służby nurków Polskiej Marynarki Wojennej w okresie międzywojennym. Druga, to powieści rozgrywająca się w latach 1945-1949 w czasie działalności Biura Odbudowy Portów – „Historia Kaszëbë Bronka Kąkola nurka Biura Odbudowy Portów”, autorstwa Izydora Zaczykiewicza.

https://m.nurkowa.pl/2019/10/orig/np-gne-02-2000.jpg

Książka Kariny Kowalskiej jest hołdem i dokumentem tytanicznej, pełnej niebezpieczeństw, pracy polskich nurków klasycznych. Obecnie trochę już zapomnianej lub całkowicie nieznanej.

Najnowszą pozycją jest album “Nurkowie z wraku Gneisenau” stworzony przez Karinę Kowalską, kustoszkę Muzeum Nurkowania w Warszawie. Książka opowiada o pracy nurków latach 1947 -1953 przy podnoszeniu wraku niemieckiego pancernika „Gneisenau”, który celowo zatopiono w główkach portach w Gdyni. Utrudniał korzystanie z Portu w Gdyni, czekającego na płynące z całego świata dostawy dla podnoszącej się powojennej pożogi naszej ojczyzny. Była to największa po II Wojnie światowej akcji polskiego ratownictwa z wykorzystaniem płetwonurków, którzy przepracowali wtedy pod woda, w ciągu niecałego roku, prawie 25 tysięcy godzin.

https://m.nurkowa.pl/2019/10/orig/np-gne-07-2005.jpg

Przy podnoszeniu wraku pancernika „Gneisenaua” niebezpieczne sytuacje zdarzały się wielokrotnie. Śmierć codziennie czyhała na na nurków. Jedno z nurkowań zakończyła się tragedią. W czasie pracy śmierć poniósł nurek Józef Kaniewski. Ciężki właz przygniótł przewód zasilający, odcinając mu dopływ powietrza. Mimo akcji ratowniczej nie udało się nurka uratować. Fotografia przedstawia moment, kiedy nurkowie, po skończonej pracy, płuczą skafandry z błota. Zdjęcie autorstwa Janusza Uklejewskiego, jedno z wielu, które zdobi książkę

Biorąc do rąk najnowsze dzieło Kariny Kowalskiej, bierzemy do rąk małe cacuszko. Książka jest wydana z wielkim smakiem. Przeglądając stronice widać wielka dbałość o szczegóły, wysmakowana prace grafika artysty, który wspaniale wyeksponował wielu unikalnych zdjęć i dokumentów pochodzących z archiwum domowych rodzin nurków. Czytając “Nurkowie z wraku Gneisenau” poznamy historię pancernego kolosa, gdy pływał, i gdy zaległa na dnie gdyńskiego portu, znoju ciężko pracujących nurków, ich sprzętu i statków z których nurkowali. Dowiemy się, co do chwili obecnej, pozostało po olbrzymiej jednostce wojennej z okresu II Wojny światowej.

https://m.nurkowa.pl/2019/10/orig/np-gne-06-2004.jpg

Nurkowie z wraku "Gneisenau” to nie tylko piękny album, kapsułą zawierającą czarno białe obrazy dokumentujące najsłynniejszą polską akcję wydobywczą wraku prowadzona przez nurków klasycznych, ale też książka historyczną, pełna ciekawych dokumentów, nazwisk i wycinków prasowych.

https://m.nurkowa.pl/2019/10/orig/np-gne-04-2002.jpg

W albumie, możemy też znaleźć na końcu rozdział - Prasa i literatura na temat wraku pancernika "Gneisenau”. Wymieniona jest w biografii książki pozycja, "Technika na dnie morza" Eugeniusza Porębskiego wydana w 1954 roku. Brak jest fotografii okładki tej publikacji książkowej, więc portal Nurkowa dokłada ją ze swojego księgozbioru dla czytelników artykułu.

Autorce, a zarazem wydawcy, udało się zrobić kolejną ładną i wartościową pozycję książkową - treściowo i graficznie. Wydana na kredowym papierze w twardej okładce, który może być ozdobą każdej półki płetwonurka. To idealny pomysł na prezent dla każdego nurka. Ze względu na mały nakład należny się spieszyć z zakupem.

https://m.nurkowa.pl/2019/10/orig/np-gne-03-2001.jpg

Format książki : 21 cm x 26,5 cm,
- stron: 168
- okładka: twarda
- cena: 50 zł + koszty wysyłki 7,30 zł
Zamówienia na książkę można składać na adresy e-mail:
office@muzeumnurkowania.pl
lub
bezpośrednio zakupić w Muzeum Nurkowania w Warszawie


Muzeum przy Warszawskim Klubie Płetwonurków założyła, prowadzi i niezwykle aktywnie działa w nim Karina Kowalska. To nie tylko kustosz, ale i dobry duch tego miejsca. Muzeum nurkowania może się poszczyć już kilkoma wydanymi książkami ze znakiem "MN". O paru z nich już wspominaliśmy w artykułach - "Skafander Klingerta", "Nurkowie Marynarki Wojennej RP (1919 - 1939) w Fotografii" czy "Meduza Pierwszy polski projekt batynautyczn"
. Do kupienia jest jeszcze na pewno „Historia Kaszëbë Bronka Kąkola nurka Biura Odbudowy Portów”. Dodruku nie będzie. Kto wiec chce mieć komplet.

https://m.nurkowa.pl/2019/10/orig/np-gne-05-2003.jpg

Format książki : 15,5 cm x 22 cm,
- stron: 187
- okładka: miekka
- cena: 20 zł + koszty wysyłki 7,30 zł
Zamówienia na książkę można składać na adresy e-mail:
office@muzeumnurkowania.pl
lub
bezpośrednio zakupić w Muzeum Nurkowania w Warszawie



Autor: Paweł Laskowski